Dyskusja:Odsiarczanie spalin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Usunąłem jako niewiarygodne informacje nt. emisji siarki przez europejskie rafinerie[edytuj kod]

Aby były prawdziwe, surowa ropa naftowa musiałaby mieć ok. 30-krotnie większą zawartość siarki niż mają gatunki ropy uważane za zasiarczone.

Usunięte informacje pochodziły z: Mariusz Mihułka i wsp.: Charakterystyka technologiczna rafinerii ropy i gazu w Unii Europejskiej (pol.). Ministerstwo Środowiska, 2003. (http://ippc.mos.gov.pl/ippc/custom/RAFINERIE.pdf) gdzie jest tyle sprzeczności w podawanych danych, że „głowa boli”. Początkowo sądziłem, że błąd jest w jednostkach, ale gdy przeglądnąłem ww. opracowanie doszedłem do wniosku, że jego autorzy nie zastanawiali się, czy podawane w ich tekście informacje „trzymają się kupy”, czy też nie.


Do Autora: SlotaWoj dyskusja (2 cze 2012 20:22)
Ja nie mam podstaw, żeby podważać opracowanie zespołu z Instytutu Ochrony Środowiska, wykonane na podstawie Raportu CONCAWE na zlecenie Ministerstwa Środowiska... Mam nadzieję, że Ty dysponujesz bardziej wiarygodnymi danymi, którymi wkrótce zastąpisz te usunięte? Pozdrawiam--Joanna Kośmider (dyskusja) 06:48, 3 cze 2012 (CEST)

Przesłanki, na podstawie których usunąłem fragment artykułu są następujące:

  1. Zauważyłem w tekście fragment Przeciętna europejska rafineria ropy naftowej emituje ok. 430 tys. ton SO2/rok, w tym instalacje odzysku siarki – ok 10% łącznej emisji., a poniżej tabelę z której wynika, że nie 10% łącznej emisji, a tylko 1% - gdzieś jest błąd.   [błąd był przy cytowaniu wartości Emisji SO2 dla Instalacja odzysku siarki w tabeli; podano 4 zamiast 46 Mg/rok]
  2. Surowa ropa naftowa gdy zawiera 1% siarki jest uważana za zasiarczoną, wiec aby emitować 430 tys. ton SO2/rok rafineria musiałaby przerabiać rocznie ok. 43 mln. ton ropy (lub ok. 22 mln. ton, gdy podana emisja nie jest przeliczona na czystą siarkę), a wtedy nie może to być przeciętna europejska rafineria, tylko gigant - coś tu się nie zgadza.
  3. Opracowanie, na który powołuje się usunięty fragment podaje dane z których można wyliczyć, że przeciętna europejska rafineria przerabia rocznie ok. 6 mln, ton ropy (na podstawie tabeli 3.1, jak również 4.7.1.1 pierwszej - bo jest również druga o tym samym numerze!, + informacja ze strony 7: 104 rafinerie), czyli przy zasiarczeniu 1% dostaje na wejściu 60 tys. ton czystej siarki i więcej nie może wyemitować.
  4. Ponieważ przeciętna europejska rafineria odzyskuje ok. 35% siarki, a w produktach rafinerii zawartość siarki wynosi nadal średnio ok. 0,4% (na podstawie pierwszej tabeli 4.7.1.1), to jej emisja rzeczywista musi być mniejsza. Z obliczeń wykonanych na podstawie danych z opracowania wynika, że przeciętna europejska rafineria emituje rocznie 15 tys. ton czystej siarki - tylko że te dane nie są spójne, więc obliczona wartość jest niepewna - a nie ww. 60 tys. ton, a już na pewno nie 430 tys. ton, jak podawał usunięty fragment artykułu.

Tak, uważam opracowanie zespołu z Instytutu Ochrony Środowiska za nierzetelne chociażby dlatego, że jego autorzy nie pofatygowali się sprawdzenia, czy podawane przez nich dane się bilansują. Niestety, nie dysponuję bardziej wiarygodnymi danymi.


Rzeczywiście! Widzę, że zacytowany przeze mnie raport IOŚ nie jest wiarygodny :(
Nie sprawdzałam – wierzyłam, że był pisany i sprawdzony przez fachowców. Mam dwie prośby:
  1. Interesujesz się tymi problemami, więc może zechcesz uzupełnić artykuł, gdy znajdziesz wiarygodne źródło danych?
  2. Czy mógłbyś podpisywać swoje komentarze? Wszystkim byłoby łatwiej czytać dyskusję i włączyć się do niej... (np. z informacją o posiadanych źródłach dot. emisji SO2)
Pozdrawiam --Joanna Kośmider (dyskusja) 17:07, 3 cze 2012 (CEST)

Co do sprawdzania przez fachowców: Problem jest i to poważny, szczególnie gdy coś jest robione na zlecenie urzędników.
Co do braku podpisów: No cóż, Mea culpa.
Pozdrawiam   --Wojciech Słota 20:48, 3 cze 2012 (CEST)