Dyskusja:Oliwka europejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Untitled[edytuj kod]

Jestem mieszkańcem Grecji. Wszystkie dzieci wiedzą tutaj, ze drzewo oliwkowe jest rośliną żyjącą wiele lat. Wcale nie mniej niż osławione z długowieczności sekwoje. Dlaczego w wikipedii brakuje informacji na ten temat ? Czyżby wiedza botaników była zbyt mała, czy może jest to dla nich fakt bez istotnego znaczenia ? Yarand7@gmail.com

W Wikipedii nie ma tej informacji, bo nikt jej jeszcze nie dodał. Jeśli posiadasz takie dane to zachęcam do ich dopisania i podparcia wiarygodnym źródłem. Nova (dyskusja) 14:54, 4 paź 2007 (CEST)
W Grecji jest trochę pojedynczych oliwek, liczących sobie po pnad 3 tysiące lat, może jeszcze więcej (sprawdzę to), a sławna z kilkukrotnych zniszczeń w ostatnim półwieczu(ciężarówka, następnie bezdomni na ognisko) "Oliwka Platona" liczyła sobie bodaj 1600 lat. Toteż podważam tu właściwość przywołanego źródła na wiek maksymalny 1000 lat. Jest albo ewidentnie nie dość kompetentne, albo nieściśle przywołane.--79.107.10.138 (dyskusja) 08:03, 20 lis 2016 (CET)
Tu jest źródło - artykuł, sygnalizujący zagrożenie dla znajdujących się na Krecie starych drzew oliwnych, skatalogowanych jako pomniki przyrody, z których najstarsze pamiętają okres minojski. Dodałem to, ale nie zapisało się, zapewne ponieważ jednocześnie edytował ktoś inny. Tytuł: Κινδυνεύουν 15 ελαιόδεντρα ηλικίας χιλιάδων ετών στην Κρήτη - W niebezpieczeństwie 15 drzew oliwnych o wieku po kilka tysięcy lat, na Krecie"

Artykuł przywołuje dane związku zajmujących się uprawą oliwki gmin Krety (co tłumaczę dosłownie) - Σύνδεσμος Ελαιοκομικών Δήμων Κρήτης (grecki skrót: ΣΕΔΗΚ). Czyli jest to źródło najzupełniej oficjalne. --79.107.10.138 (dyskusja) 08:19, 20 lis 2016 (CET)