Dyskusja:Organizacja non-profit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szumyk napisał: proszę zmieniać i uzupełmniać z rozmysłem ! nie najlepiej brzmi zdanie że organizacja jest najczęsciej stowarzyszeniem :(

Uważam, że zdanie "Organizacja non-profit to najczęściej stowarzyszenie" jest jak najbardziej poprawne; chyba że przyjmie się, że "stowarzyszenie"="organizacja non-profit", a w takim razie nalezałoby co najwyżej zrobić odnośnik, a nie tworzyć nowe hasło.

  • Zdecydowane NIE - nie wydaje mi się aby każde stowarzyszenie było organizacją non profit, są chyba stowarzyszenia zdecydowanie profit, za to chyba każda fundacja jest non profit ... Tak ? Szumyk 10:09, 11 kwi 2005 (CEST)
  • W swym twierdzeniu, że stowarzyszenie to organizacja "non-profit", podpieram się ustawą - Prawo o stowarzyszeniach, która w art. 2 ust. 1 mówi: "Stowarzyszenie jest (...) zrzeszeniem o celach niezarobkowych". a ust. 3, że: "Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków (chociaż do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników). Ważny jest również art. 34, w którym czytamy: "Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków." Tak więc - z definicji ustawowych - nie powinno być stowarzyszeń o charakterze "profit". Azymut


Niezrozumiałe jest dla mnie uznanie spółdzielni mieszkaniowej za organizację non-profit, szczególnie w odniesieniu do obecnie funkcjonujacych spółdzielni mieszkaniowych, działających w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnie mieszkaniowe w obecnym kształcie niestety kompromitują idee spółdzielczości i są jak najbardziej "profit" dla różnej maści prezesów, zarządów i członków rad nadzorczych (wystarczy sięgnąć po gazety, aby przekonać się jak to jest ze spółdzielniami mieszkaniowymi - reliktami PRL-u, państwami w państwie). Wnioskuję o usunięcie zapisu o spółdzielniach nieszkaniowych z tego artykułu!

  • Co do spółdzielni być może masz rację, ale to nie chodzi o to czy one są dla "prezesa" profit tylko o definicję encyklopedyczną, wedle tego co wiem spółdzielnia mieszkaniowa może być "non-profit" z definicji, choć faktycznie nie jest to chyba zbyt dobry przykład :) Szumyk 10:09, 11 kwi 2005 (CEST)
  • Będę wdzięczny, jeżeli przyjmiemy, że faktycznie spółdzielnia mieszkaniowa byłaby złym przykładem organizacji non-profit. Pozdrawiam! Azymut

non profit[edytuj kod]

non profit - to organizacja działająca nie dla zysku własciciela tylko na realizacje celów

non profit moga być stowarzyszenia, fundacje np. nanonet.pl oraz spółki prawa handlowego np. eitplus.pl. Wszystko zależy od statutu.

Zwrot "Organizacja non-profit" powinien zostać zmieniony na "Organizacja niedochodowa".