Dyskusja:Ostrzał Bytomia w 1939

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miecze.svg Ten artykuł jest objęty Wikiprojektem Bitwy, którego zadaniem jest budowa użytecznego źródła informacji dotyczącego bitew i potyczek w polskiej edycji Wikipedii. Jeśli chciał(a)byś dołączyć do projektu, zajrzyj na jego stronę, gdzie znajdziesz listę, do której możesz się dopisać. Na temat wikiprojektu dyskutujemy na jego stronie dyskusji.

Zobacz też: Wikipedia:Wikiprojekt

Niespójności[edytuj kod]

Artykuł piszę że „Bytom przypadł Niemcom” i „29877 osób głosowało za przyłączeniem do Niemiec” a twierdziłem że Bytom znajdował się już w granicach Niemiec... Dalej można czytać że „powstała dla Polaków niekorzystna sytuacja, ponieważ Bytom niejako wcinał się klinem w polskie terytorium”, myślałem że to granica polska została przesuwana a nie Bytom.. --Jonny84 (dyskusja) 00:16, 7 cze 2016 (CEST)

  • Nie za bardzo zrozumiałem o co chodzi w tych zastrzeżeniach. Na dole artykułu są linki zewnętrzne. W jednym z nich: http://tajemnicze-fortyfikacje.prv.pl/bytom1939.html znajduje się mapa pokazująca jak przebiegała granica w 1939. Niemiecki Bytom z 3 stron otoczony był polskim terytorium. Bytom więc niejako wcinał się, w polskie terytorium i tą sytuację nazywano klinem bytomskim. Ta sytuacja powstała po plebiscycie i III powstaniu śląskim. Wcześniej granica była ustalona na rzece Brynicy. Wcześniej Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Chorzów, Katowice należały do Niemiec. Toporny (dyskusja) 09:26, 7 cze 2016 (CEST)
To przeczytaj jeszcze raz, takie dziwne sformułowania że aż w oczach rażą.. --Jonny84 (dyskusja) 02:24, 8 cze 2016 (CEST)
Jasne, totalne dziwolongi te zdnaia.
No i nielogiczne: jesli sie wcinal, to znaczy to jednoczesnie, ze byl
otoczony az z trzech stron, a wiec polozony bardzo niekorzystnie.