Dyskusja:Płód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Płód jest to dalsze stadium rozwojowe zarodka.Rozpoczyna się od ok. 6 tygodnia od chwili rozpoczęcia się ciąży. W tym czasie zarodek jest już wyodrębniony z otaczających go błon płodowych i rozpoczyna się kształtowanie jego narządów zrówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Oczy są bardzo szeroko rozstawione i przykryte powiekami.Tempo jego rozwoju jest bardzo duże.Kończyny wydłużają się i dziecko zaczyna nimi poruszać.Choć matka będzie mogła odczuć ruchy płodu dopiero w 17 - 21 tygodniu ciąży.

Rozbieżność[edytuj kod]

 U ludzi zarodek stadium płodu osiąga w 8 tygodniu ciąży.
 Płód jest to stadium rozwojowe zarodka, rozpoczynające się od ok. 6 tygodnia od chwili rozpoczęcia się ciąży.

No to 8 czy 6?

Rozbieżność może być spowodowana istnieniem dwu sposobów liczenia długości ciąży. "W położnictwie liczenie czasu ciąży rozpoczyna się od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego przed zapłodnieniem. Odpowiada to dacie wcześniejszej o 2 tygodnie od dnia owulacji (czyli co najmniej 2 tyg. od zapłodnienia - przypis mój) (...). W embriologii, (...) podaje się wiek zarodka w dniach od momentu owulacji lub zapłodnienia." - K. Ostrowski Embriologia człowieka 1988 s. 90 (podkr. moje). "Okres rozwoju płodowego - od 9 tygodnia do porodu. (...) obliczenia (...) opierają się (...) na dacie ostatniego krwawienia miesiączkowego." - źródło jw. "Ósmy tydzień rozwoju został w położnictwie (...) uznany za koniec rozwoju zarodkowego. (...) Dalej rozwijający się zarodek nazywany jest płodem (fetus)." - źródło jw. s. 94 (podkr. moje).

Ale... W pracy R. Rugh, L. B. Shettles Od poczęcia do narodzin. 1988, przyjmującej liczenie "od zapłodnienia", stosuje się termin "płód" od 36 dnia życia wewnątrzmacicznego (czyli początku 6 tygodnia), podczas gdy w pracy Medycyna perinatalna, pod red. Z. Słomko, 1985 (rozdział Embriogeneza H. Kędzia), przyjmującej takie samo liczenie, od dnia 50 (czyli początku 8 tygodnia). Podobnie: "Po 7 tygodniu rozwijający się organizm człowieka określamy (embriolodzy - przyp. mój, podkr. moje) jako płód (fetus)." - K. Ostrowski Embriologia człowieka 1988 s. 11. Czyli rozbieżność w terminologii jest nawet między embriologami. Podsumowując: według liczenia "położniczego" od początku 9 tygodnia, według "embriologicznego" od początku 6 (Rugh, Shettles), 7 (po odjęciu 2 tygodni od liczenia "położniczego") lub 8 (Ostrowski, Kędzia). Pozdrawiam. Belfer00 (dyskusja) 03:36, 25 maj 2009 (CEST)

Rozbieżność pomiędzy wersją polska a angielską[edytuj kod]

W angielskiej wersji artykułu powołując się na amerykańskie towarzystwo położnictwa (ciążowe) oraz Klosner, N Jayne wyraźnie opisano rozróżnienie pomiędzy sposobami liczenia wieku zarodka/płodu wskazując, że za stadium płodu uznaje się 9 tydzień od zapłodnienia, czyli w przybliżeniu 11-ty tydzień od ostatniej menstruacji. Różnica pomiędzy tygodniami 9/11 w wersji angielskiej a 6/8 w wersji polskiej jest na tyle zasadnicza, że powinna zostać wyjaśniona odwołując się do przyjętych na świecie ustaleń.

Rozbieżności w opisie rozwoju płodu[edytuj kod]

Przy opisie stanu płodu/zarodka w ósmym tygodniu jest napisane "Płód zaczyna się poruszać", a w czwartym miesiącu "Zaczyna wykonywać pierwsze ruchy." Wydaje mi się, że jest też rozbieżność przy opisie układu nerwowego. W szóstym tygodniu jest napisane, że "posiada mózg", a w trzecim miesiącu, że "Zaczyna działać układ nerwowy". Tutaj mam pewne wątpliwości. Czy można posiadać mózg tak, aby układ nerwowy jeszcze działał?