Dyskusja:Państwa kandydujące do Unii Europejskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rząd Islandii okazał się mądry i odstąpił od kandydowania, trzeba zmienić tekst i mapkę.

Rozbudowa[edytuj kod]

artykuł Pomóżcie rozbudować ten artykuł. Szczególnei w wypisani za i przeciw poszczegolnych krajwow--Siekierki (dyskusja) 19:59, 15 lut 2008 (CET)

Geografia[edytuj kod]

A tak właściwie to dlaczego położenie poza kontynentem europejskim uznawane jest w tym artykule za minus członkostwa? I to jeszcze w taki mocno naciągany sposób - bo akurat przy Republice Zielonego Przylądka napisano , że "leży w tym samym archipelagu, co Wyspy Kanaryjskie i Azory" (zmieniłem na leży w Makaronezji), co uznano za plus. Czy tylko mnie się wydaje, że to jakiś bezsens? --Botev (dyskusja) 01:48, 12 maj 2008 (CEST)

Mapy[edytuj kod]

tak to bardzo inteligentne dawać im mniejsze państwo tym mniejsza mapka... turcja na ćwierć strony i to się liczy... do kolejnych mapek będę używał lupy... nie wpadliście na pomysł: żeby zrobić mapki jednej wielkości i przede wszystkim w tym samym stylu?? czy to jest trudne do zauważenia, że tam jest zwykły bajzel??--79.191.67.98 (dyskusja) 20:21, 13 sty 2010 (CET)

Aktualizacja[edytuj kod]

czy czasem nie wypadałoby odświeżyć artykułu? tyle jest zmian od kiedy obowiązuje Traktat Lizboński, a tu ciągle trupy typu "kiedyc wejdzie w życie", "Traktat nie reguluje"

Mapa[edytuj kod]

nie rozumiem dlaczego na mapie przedstawiającej kraje które mogą zgodnie z traktatami ubiegać się o członkostwo nie zaznaczono Kazachstanu i Rosji skoro Azerbejdżan i Armenia się tam znalazły..Żeby ubiegać się o członkostwo kraj musi znajdować się choć częściowo w Europie, jak wiemy Kazachstan i Rosja ten wymóg spełniają, co ciekawe Armenia i Azerbejdżan i nawet Cypr juz nie.Proszę o uzasadnienie takiego a nie innego wyboru państw uprawnionych do składania wniosku o członkostwo w UE.∼∼∼∼

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

We fragmencie:

"Proces rozszerzania Unii Europejskiej jest procesem ściśle powiązanym z rozwojem procesu integracji i dorobku prawnego. Obecnie obowiązujący Traktat z Nicei nie przewiduje możliwości rozszerzania Unii. Przyjęcie nowego członka wymagało będzie istotnych zmian w systemie instytucjonalnym i decyzyjnym, stąd ogromne znaczenie w tej kwestii ma sprawa ratyfikacji Traktatu z Lizbony[6]."

Artykul sugeruje wyraznie, ze podstawa prawna UE jest Traktat Nicejski, a zmieiajacy go Traktat z Lizbony nie zostal jeszcze ratyfikowany. Jest to nieprawda, Traktat z Lizbony - choc z opoznieniem - zostal ratyfikowany i wszedl w zycie 1 grudnia 2009 roku. Tym samym zastapil Traktat Nicejski. Zgłasza: Irena Gradowska; i.gradowska@gmail.com 198.103.221.51 (dyskusja) 19:27, 12 lis 2013 (CET)

  • Tu cały, rozbudowany wstęp artykułu należy napisać od początku – mamy tu jakieś wyliczenia, które mają mieć wpływ na podaną kolejność (nie wiadomo tylko kolejność czego – chyba miało dotyczyć państw wymienionych w artykule, ale ta jest zupełnie inna); jakieś gołosłowne stwierdzenia (np. „Najbliższa członkostwu jest Islandia” uźródłowiona artykułem z 2008 roku [!]); wspomniane wyżej dywagacje o ratyfikacji Traktatu z Lizbony (to ile lat już temu był on ratyfikowany...), itd. Chyba spokojnie można by cały ten wstęp wywalić, gdyż w obecnej postaci tylko dezinformuje – pozostały by dalsze wyliczanki, które także należałoby przejrzeć i zaktualizować (uderza np. brak informacji o tegorocznym referendum w San Marino dotyczącym starania się o członkowstwo w UE). W ogóle ten artykuł jest dobrym przykładem na to, że niektóre tematy muszą być non stop aktualizowane, gdyż w przeciwnym przypadku artykuł staje się swoją karykaturą. Aotearoa dyskusja 09:05, 28 gru 2013 (CET)
{{Martwy link dyskusja

| link=* http://siteresources.worldbank.org/DATASTATISTICS/Resources/GDP.pdf][[Bank
| IA=

}}