Dyskusja:Paralotnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artykuł jest zatytułowany paralotnia - a na obrazku i w opisie jest raczej paraglajt. Z tego co pamiętam paralotnie to są takie sztywne konstrukcje z tkaniną rozpiętą na składanym stelażu, które wymyślono grubo przed tym jak pojawił się paraglajt i które są nadal w użyciu. Jeśli to słowo jest obecnie używane na określenie paraglajtu no to trzeba chyba też napisać o paralotniach sztywnych Polimerek 21:48, 5 sty 2005 (CET)

PARAGLAJD, jeśli już. Od ang. para-glide. Ostatnia głoska dźwięczna, jak w glide - ślizgać się lub szybować.
A w ogóle paraglajd chyba nie jest na stelażu, bo przecież pierwsze para pochodzi od parachute - spadochron. A spadochrony, zdaje mi się, stelaża nie miewają...?
 :-) CiaPan 22:08, 5 sty 2005 (CET)
A tak przy okazji popatrz na http://www.paragliding.com.pl/index.php - w tytule mają paraglajding, ale w treści wyłącznie "paralotnie". A wyglądają na fachowców... CiaPan

Paralotnia = paraglajt /paraglider/ i niech tak zostanie. Paralotniarstwo = paragliding. Za inne spolszczenia nie odpowiadam...

Te "sztywne" konstrukcje ze stelażem to LOTNIE... ... i tym paragliding cuś tam nie szczuj ludzi, bo ONI sie nie boja. To nie wzorzec metra ani srednia krajowa. :)

-)))

Słowniczek dla niewtajemniczonych:

paraglider - paralotnia

parachute - spadochron

glider - szybowiec

hang-glider - lotnia

A na zdjęciu jest PARALOTNIA.

Terminologia[edytuj kod]

Dodam tylko, że termin "speed system" czy też "speedsystem" jest w krajach anglosaskich używany rzadko. Standardowa nazwa to "speed bar" albo "accelerator" albo "accelerator bar". Ale po polsku może być i "speedsystem", tak jak "big beat" :-) Słowo "hang glider" jest pisane bez dywizu. Wreszcie "powered paraglider" i "PPG" również jest używane rzadziej, najczęściej widzi się "paramotor" i "PM".

Dodam jeszcze, że wyrazy "paraglajt" czy "paraglajd" wyglądają dla mnie po prostu ohydnie, te litery "aj" w środku są koszmarnie siermiężne. A jak już się zacznie te potworki odmieniać przez przypadki, to się wnętrznosci skręcają... JanBielawski (dyskusja) 06:19, 2 cze 2012 (CEST)

Redirect[edytuj kod]

Moim zdaniem przekierowanie z paralotnia do paralotniarstwo jest nieuzasadnione. Paralotnia to rodzaj statku powietrznego a paralotniarstwo to latanie na paralotni.MZ re:? 18:16, 26 sie 2006 (CEST)