Dyskusja:Park Jurajski (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Video-x-generic.svg
Ten artykuł jest pod opieką Wikiprojektu Filmy, którego celem jest rozwijanie artykułów z zakresu kinematografii. Każdy może go poprawić lub uzupełnić. Należy stosować się do zasad i pamiętać o właściwym stylu (więcej informacji na stronach pomocy i Wikiprojekt:Filmy/Standard).
??? Ten artykuł nie otrzymał jeszcze oceny jakości.

W filmie na pewno było wyewulować czy może poprawnie wyewoluować? Mpn (dyskusja) 20:45, 3 lip 2008 (CEST)

Polskie nazwy dinozaurów pisze się z małej litery, podobnie jak lis czy borsuk. Dzięki wkładowi IP mamy tu kilkadziesiąt błędów --Piotr967 podyskutujmy 16:24, 5 lip 2008 (CEST)

Ja tam się cieszę, jak nazwa jest po polsku albo po łacinie, a nie po połowie w obu... Mpn (dyskusja) 17:25, 5 lip 2008 (CEST)

Podejście, że zawsze mogłoby być gorzej, nie jest optymalne dla encyklopedii! :) --Piotr967 podyskutujmy 17:29, 5 lip 2008 (CEST)
Masz rację, zwracałem tylko uwagę, że te błędy oczywiście nie powinny zaistnieć, ale nie powodują u mnie gorączki, jak niektóre inne. Będzie czas, to się i takie poprawi. Mpn (dyskusja) 12:57, 6 lip 2008 (CEST)
nigdy więcej :p jeśli ktoś zauważy coś co przegapiłem, niech poprawi, proszę. Filip em 13:13, 6 lip 2008 (CEST)

Jurassic Park vs. Park Jurajski[edytuj kod]

Artykuł powinien nosić tytuł Jurassic Park, bo taki jest oficjalny tytuł w Polsce. Pod takim tytułem film trafił do kin w 1993 roku, pod takim trafi ponownie za kilka dni. Park jurajski, Zaginiony świat: Park jurajski i Park jurajski III to tytuły telewizyjne, które funkcjonują jako alternatywa dla tytułu kinowego. Oczywiście jeśli film kinowy zostanie w Polsce wydany tylko na DVD bądź wyświetlony w telewizji, to trzeba honorować ten jedyny tytuł, ale w innym przypadku tytuł kinowy powinien być nadrzędny. Jeśli na Wikipedii ma być hasło „Park Jurajski (film)”, to American Gangster, 17 Again, Across the Universe, The Ring: Krąg, Brother, The Ring, Dog Soldiers, Hero czy Resident Evil trzeba przenieść pod Amerykański gangster, Znów mam 17 lat, Po drugiej stronie globu, Krąg, Brat, Ring, Armia wilków, Bohater i Domena zła, bo to też spolszczone tytuły, które wymyśliły sobie stacje telewizyjne. Pottero (ポッテロ) 19:16, 21 kwi 2013 (CEST)

Mimo wszystko tytuły te powinny być wymienione.--Basshuntersw (dyskusja) 19:22, 21 kwi 2013 (CEST)
Co do, Domena zła nie przypominam sobie transmisji pod tym tytułem, Filmweb też milczy na ten temat, znalazłem tylko Resident Evil - Domena zla.--Basshuntersw (dyskusja) 19:31, 21 kwi 2013 (CEST)
W hasłach o Jurassic Parkach była wyraźna informacja, że w telewizji filmy emitowane są pod innymi tytułami, ale później ktoś przeniósł hasło pod „Park Jurajski (film)”, zapewne sugerując się Filmwebem, na którym zdarzają się różne bzdury jeśli idzie o tytuły (wliczając w to takie idiotyzmy, jak Old School: Niezaliczona, gdzie słowo „niezaliczona” nie stanowi podtytułu, tylko napis na okładce wydania DVD, czy ustawianie jako oficjalny polski tytuł jakichś fanowskich tłumaczeń). Co się tyczy Resident Evil jako Domena zła, to pod takim tytułem emitowała go bodajże TVP, odpowiedzialna też za Brata, Krąg i Bohatera. Pottero (ポッテロ) 19:45, 21 kwi 2013 (CEST)
To byłem ja, tytuły sprawdzam ta Filmwebie, ale często też na innych stronach. Ta sytuacja wymaga głębszego zastanowienia się, dlatego pełny komentarz dodam wkrótce.--Basshuntersw (dyskusja) 20:36, 21 kwi 2013 (CEST)
Filmweb podaje tytuł główny i telewizyjny.--Basshuntersw (dyskusja) 19:07, 2 maj 2013 (CEST)
No i proszę, teraz Filmweb już się poprawił: tytuł Park jurajski został poprawnie określony jako wideo/telewizyjny, a jako główny tytuł widnieje kinowy Jurassic Park. Pottero (ポッテロ) 15:53, 6 maj 2013 (CEST)