Dyskusja:Pentagram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

(bez tytułu)[edytuj kod]

Pentagam to pięcioramienna gwiazda używana w magi. Jako odwrócony jest symbolem Satanistów. Jegio zwykły kształt (rogiem do góry) jest oznakiem mocy i ochrony. Jest najczęściej używany w Magi Białej i Naturalnej, ponieważ jest także znakem płodności. W Magi Czranej jest bezpośrednim znakiem kozła (szatana) ponieważ jego odwrócony kształat przypamina rogi. Pentagram mimo stereotypu nie jest oznakiem zła. To ludzie wykreowali to co teraz słyszymy... -- niepodpisany komentarz użytkownika 80.55.33.158 (dyskusja | wkład) 10:24, 3 lis 2005 (CEST)

Znak chrześcijan?[edytuj kod]

Cytat: Dla pierwszych chrześcijan pentagram odzwierciedlał pięć ran Jezusa ze względu na 5 wierzchołków.

Nie wiadomo co oznacza w tym kontekscie wyrażenie "pierwsi chrześcijanie" i co jest źródłem tej informacji? Mówię o tym dlatego, że jest stosunkowo mało źródeł pozabiblijnych mówiących o pierwszych chrześcijanach, więc nie powinno to być trudne do zweryfikowania. Winston 17:05, 31 gru 2005 (CET)

Niektóre sformułowania w artykule wydają mi się nieencyklopedyczne. Jakby pisał jakiś ezoteryk. Wątpliwe tłumaczenia symboliki, trudne do zweryfikowania. Eszetpe 17 sty 2006, 02:15

Precedens[edytuj kod]

Dziennik.pl, Pentagramy dozwolone na wojskowych cmentarzach, 2007-04-25 20:19 Aktualizacja: 2007-04-26 06:14 serdelllSMS

Biała magia i czarna magia[edytuj kod]

Po pierwsze, pentagram to przede wszystkim symbol ziemi (kult natury, datowany już w neolicie), a w drugiej kolejności płodności, ale "płodności naury". Bo płodność kobiety i mężczyzny chyba lepiej odzwierciedla heksagram, gdzie dwa trójkąty przenikają się (przynajmniej tak przyjmuje się w alchemii, kabale itd.) A jeżeli czepiamy się płodności to wizerunek kozła w "satanistycznym" pentagramie według mnie ma swoje źródło w czasach schyłkowej aktywności kultu Dionizosa (tam występowała postać Satyra, antropomorficznej postaci z koźlimi rogami, kopytami i fletem), który utrzymywał się w Grecji w rejonach wiejskich przez długi czas po masowej chrystianizacji . Wówczas to, być może nastąpiła "demonizacja" tego kultu przez chrześcijan, przez przyklejenie mu etykietki "kult zła", "kult Szatana". Dionizos=kult płodności i koło się zamyka (dlatego też bardziej mi pasuje pentagram wpisany w okrąg ;)) to taka teoria -- niepodpisany komentarz użytkownika 83.6.22.119 (dyskusja | wkład) 00:07, 27 kwi 2007 (CEST)

Pole[edytuj kod]

Brak wzoru na pole pentagramu... -- niepodpisany komentarz użytkownika 87.250.174.76 (dyskusja | wkład) 12:27, 24 cze 2007 (CEST)

-myślę że wzór na trójkąt i trapez wystarczą :) -- niepodpisany komentarz użytkownika 37.31.70.248 (dyskusja | wkład) 22:29, 30 paź 2012 (CEST)

Jeśli dobrze rozumiem to skoro jest to wielokąt gwiaździsty to zgodnie z naszym artykułem pola mieć nie może skoro jest łamaną zamkniętą. Dla porównania:

Czy może o czymś nie wiem i pentagramem można też nazwać rysunek nr 2? Podobnie jak mamy pole koła i długość okręgu tak jeśli tylko rys 1 przedstawia pentagram to nie można mówić o jego polu. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 23:51, 30 paź 2012 (CET)

Pentagram i Baphomet[edytuj kod]

Skąd pomysł, że z Baphometem wiąże się pentagram odwrócony? Przecież w haśle o Baphomecie na ilustracji widać wyraźnie, że ma on na czole "zwykły" pentagram, a nie odwrócony. Ktoś tu chyba na siłę chce z pentagramu zrobić jakiś szatańsko-magiczny znak ;J 07:12, 18 lut 2008 (CEST)

"Biblia Szatana" nadmienia pentagram czarny jako symbol Baphometa umieszczany nad ołtarzem. -- niepodpisany komentarz użytkownika 79.191.96.60 (dyskusja | wkład) 14:27, 8 lut 2011 (CEST)

Główny,nie główny . . .[edytuj kod]

Pentagram to dość znany symbol magii (żeby nie powiedzieć główny). Podobno wielu ludzi żeby obronić się przed złymi mocami (i całą resztą) rysowało ogromny pentagram i wchodziło w środek. Coż , jeśli wierzyli , że to ich uratuje . . . -- niepodpisany komentarz użytkownika 79.184.13.192 (dyskusja | wkład) 22:47, 24 maj 2009 (CEST)

Neolityczna bogini Kore?[edytuj kod]

"Pentagram był symbolem bogini Kore, najbardziej wewnętrznej duszy Matki Ziemi, którą czczono w czasach neolitu" - a cóż to za nowość? Sama Marija Gimbutas nie była by w stanie przytoczyć imienia neolitycznej bogini. Poza tym za neolityczne symbole płodności itp. - poza "Wenuskami" - niektórzy uznają wszelkiego typu spirale i elipsy ryte w kamieniu (vide: Brú na Bóinne, ale nie żadne pentagramy! Jak nie będzie sprzeciwów, to ja ten fragment po prosu wywalę. -- niepodpisany komentarz użytkownika Przsak (dyskusja | wkład) 00:25, 8 lis 2009 (CEST)

Rozdzielenie artykułu[edytuj kod]

Jako że do pentagramu można podejść z dwóch stron, to jest jako do gwiazdy pięcioramiennej i symbolu stosowanego w okultystyce, magii, dawnych wierzeniach itp. sugeruję rozdzielenie artykułu na "Pentagram (geometria)" i "Pentagram (symbol)". W pierwszym opisze się wzór na pole, obwód i co tam się jeszcze da, a w drugim domniemywane właściwości ochronne, zastoswanie, historię itd. W końcu geometryczna i magiczna definicja w żadnym stopnu się ze sobą nie pokrywają, więc byłoby to sensowne posunięcie. -- niepodpisany komentarz użytkownika Orulo (dyskusja | wkład) 18:04, 5 mar 2011 (CEST)

Popieram, podejmiesz się tego? :) Ja ja ja ja (dyskusja) 14:23, 30 kwi 2011 (CEST)

większy pentagram[edytuj kod]

Nie wiem, w jaki sposób przedłużenie ramion pentagramu miałoby dać większy pentagram. Jak dla mnie to rozchodzą się promieniście w nieskończoność. -- niepodpisany komentarz użytkownika IrkaD (dyskusja | wkład) 10:52, 5 paź 2015 (CEST)