Dyskusja:Peripheral Component Interconnect

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ten artykuł jest conajmniej mocno przestarzały, jeśli nie totalnie bzdurny.

Na Ars Technica jest lepszy opis PCI: http://arstechnica.com/articles/paedia/hardware/pcie.ars/2

Generalnie rzecz biorąc PCI to prymitywna magistrala, mająca współdzieloną szynę danych, która zabija jakąkolwiek prędkość ogromną ilością szumu, jaki takie rozwiązanie wprowadza.

Kompatybilność kart PCI jest też daleka od zachwalań tego artykułu. Współdzielona szyna oraz współdzielona płaska przestrzeń adresowa strasznie komplikuje karty wymagając od nich grzecznego zachowaina - tzw. busmasteringu. Ponadto karty zawierają własny firmware w kodzie x86, przez co są strasznie kłopotliwe dla komputerów i innych urządzeń korzystających z odmiennych architektur (PowerPC, ARM).

Jakby tego było mało, to PCI próbowano poprawić/przyśpieszyć już kilka razy mnożąc wersje specyfikacji i tworząc różne odmiany (2.0/2.2/PCI-X, a potem całkowita przeróbka na PCI Express)


Poniższy fragment wymaga przeredagowania

"Dodatkowo nie ma znaczenia czy w gnieździe jest karta sterownika dysków (np. SCSI), sieciowa czy graficzna (choć ta ostatnio w ostatnich latach jest umieszczana w bardziej zaawansowanych złączach typu AGP). Każda karta, pasująca do gniazda PCI, będzie w nim pracować bez jakichkolwiek problemów związanych z kompatybilnością, gdyż nie tylko sygnały ale i przeznaczenie poszczególnych styków gniazda są znormalizowane."