Dyskusja:Pierwszy masowy transport do Auschwitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przemówienie podczas pierwszego apelu[edytuj kod]

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że specjalistą nie jestem jednak interesuję się tematyką II WŚ. Do rzeczy; chodzi mi o cytowane w artykule przemówienie zastępcy kierownika obozu z 14 czerwca 1940 jakoby miał powiedzieć, że Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin.[...]. Jak rozumiem, jest to relacja jednego z tych pierwszych więźniów, jednak czy faktycznie takie słowa wtedy padły? Mam wątpliwości dlatego że:

  • Sam pomysł kompletnej eliminacji (zagłady) ludzi w tych obozach uformował się dopiero ponad rok później (prawdopodobnie w połowie 1941) w głowach najwyższych ludzi w III Rzeszy więc co o tym mógł wcześniej wiedzieć jakiś zastępca komendanta podrzędnego wtedy obozu. Formalnie zagłada została przypieczętowana w Wannsee w styczniu 1942.
  • Druga wątpliwość wynika z braku innego wyjścia jak przez komin. Niemcy nie wiedzieli wtedy, że będą używać krematoriów dla zabitych więźniów. W tamtym czasie kopali ich w wielkich dołach. Nie mówiąc już o tym, że w czasie rzekomej wypowiedzi nikt nawet nie wiedział, że obok będzie Auschwitz II, gdzie będą stały te piece z rzekomymi kominami.

Biorąc pod uwagę powyższe może warto zaznaczyć te niepewności w artykule. No chyba, że coś przeoczyłem, a błąd jest gdzie indziej. Widzę, że w głównej mierze artykuł budowali Pernambuko i Dreamcatcher25 więc powinni się wypowiedzieć. --Klisek (dyskusja) 22:11, 21 kwi 2015 (CEST)

Jak zapewne wiesz jedną z podstawowych zasad, na których opiera się Wikipedia jest weryfikowalność, czyli obowiązek tworzenia artykułów na podstawie wiarygodnych źródeł. W tym przypadku źródłem informacji nt. przemowy Fritzscha jest kalendarium historii obozu wydane przez Państwowe Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince. Myślę, że temu źródłu możemy zaufać. Jeżeli znasz jakieś poważne źródła, które kwestionują autentyczność tej przemowy to można o tym wspomnieć ale samo „wydaje się” to w tym wypadku zbyt mało.
Koniecznie uściślijmy też jeden fakt – podczas konferencji w Wannsee przypieczętowano decyzję o wymordowaniu narodu żydowskiego, nie zaś o zagładzie ludzi w obozach koncentracyjnych/obozach zagłady. W 1939 roku podjęto natomiast decyzję o wymordowaniu polskiej inteligencji, czy też „warstwy przywódczej”. To właśnie obozy koncentracyjne takie jak np. Sachsenhausen, Dachau, Mauthausen, czy Auschwitz – ten ostatni notabene stworzony przecież początkowo właśnie z myślą o Polakach – miały być jednym z narzędzi służących realizacji tego celu (patrz też Wyniszczenie przez pracę).
Co do wykorzystywania krematoriów w obozach to nie jestem ekspertem w tej dziedzinie więc na tę chwilę nie chcę się wypowiadać.Dreamcatcher25 (dyskusja) 22:35, 21 kwi 2015 (CEST)
Nie mam poważnych źródeł. Moje wątpliwości wynikają po prostu z chronologii wydarzeń. OK, rozumiem, że w wypadku tej przemowy mógł mieć na myśli to że nikt z polskiej inteligencji nie przeżyje obozu (z racji że decyzje tego już w 1939). Tak więc mógł wtedy mówić o mordzie. Jednakże w głównej mierze właśnie mam wątpliwości z powodu tych kominów. --Klisek (dyskusja) 22:54, 21 kwi 2015 (CEST)
Wywołany do tablicy może uzupełnię wypowiedź Dreamcatchera25... Kluczowe jest tu zagadnienie używania krematoriów przez nazistów w obozach koncentracyjnych. Rozporządzenie o kremacji zwłok w obozach koncentracyjnych wydał Himmler w 1940 pisząc, że wszystkie ciała zmarłych powinny być kremowane i krematoria te powinny znajdować się wewnątrz obozów koncentracyjnych. Nie oznacza to jednak, że przed tym rozporządzeniem nie używano krematoriów w obozach. Himmler chciał uporządkować proceder, który miał miejsce ponieważ do tego momentu zdarzało się nawet, że obozy koncentracyjne korzystały z usług zewnętrznych krematoriów jak np. administracja Buchenwaldu, która paliła zwłoki zmarłych więźniów w lokalnym krematorium w Weimarze. Pierwsze krematoria instalowano w niemieckich obozach koncentracyjnych już na przełomie 1939/40 gdzie obozy te funkcjonowały od 1933 (Dachau (KL)). Zanim zaczęto budować duże, stałe murowane budynki z piecami krematoryjnymi umieszczonymi wewnątrz obozy te wykorzystywały również krematoria mobilne opalane olejem prod. Heinricha Kori oraz firmy Topf & Sohne. Pierwsze tego typu zainstalowano w 1940 roku w Sachsenhausen, a drugiego typu tego samego roku w Dachau. Duże krematoria stałe w obozach zaczęto budować wraz z powiększającą się ilością zgonów związaną z większą liczbą więźniów( po licznych podbojach III Rzeszy oraz w wyniku deportacji Żydów z gett), ale wcześniej były wykorzystywane krematoria mobilne oraz zewnętrzne. Do Auschwitz transport przybył 14 czerwca 1940, a stałe krematorium I otworzono w obozie dwa miesiące później 15 sierpnia 1940 roku. Zanim jednak stanęło, musiało zostać zaplanowane, powstać dokumentacja techniczna dla budowlańców itd. W owym czasie Schutzhaftlagerführer (zastępca komendanta obozu) Karl Fritzsch oraz autor tej wypowiedzi miał z pewnością wiedzę na ten temat i na pewno nie był dwa miesiące później zaskoczony powstaniem tego krematorium. Witając więźniów z transportu dobrze wiedział co mówi, stało za nim 7 lat doświadczeń wyniesionych z Dachau oraz wiedza na temat przyszłych planów. Załoga Auschwitz należała do SS i składała się z członków specjalnie powołanej do zarządzania obozami koncentracyjnymi formacji SS-Totenkopfverbände. Zanim przyjechała do obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce pracowała w obozach koncentracyjnych w Niemczech w czasach kiedy nikt nie słyszał jeszcze o polskich obozach koncentracyjnych... a jakby usłyszał to potraktowałby to jako polish joke... nevermind... SS-Hauptsturmführer Karl Fritzsch do Auschwitz został oddelegowany z Dachau w którym pracował od momentu założenia tego obozu w 1933 roku - zgłosił się tam na ochotnika. Można powiedzieć, że był profesjonalistą w tym czym się zajmował. Zdecydowanie mógł powiedzieć to co relacjonowali eks więźniowie.--Pernambuko (dyskusja) 14:24, 22 kwi 2015 (CEST)
Od siebie mogę jeszcze dodać w temacie krematoriów, że już na kilka miesięcy przed pierwszym transportem do Auschwitz urny z prochami wysyłano np. rodzinom zmarłych w KL Sachsenhausen profesorów UJ, których aresztowano podczas Sonderaktion Krakau.Dreamcatcher25 (dyskusja) 17:52, 22 kwi 2015 (CEST)