Dyskusja:Pies andaluzyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Video-x-generic.svg
Ten artykuł jest pod opieką Wikiprojektu Filmy, którego celem jest rozwijanie artykułów z zakresu kinematografii. Każdy może go poprawić lub uzupełnić. Należy stosować się do zasad i pamiętać o właściwym stylu (więcej informacji na stronach pomocy i Wikiprojekt:Filmy/Standard).
??? Ten artykuł nie otrzymał jeszcze oceny jakości.

Mam pewne wątpliwości co do informacji, że mrówki wychodzą z rany. W filmie chyba żadnej rany czy dziury nie ma (choć pewności nie mam, bo posiadam słabą kopię filmu :)), mrówki po prostu łażą po dłoni. Natomiast w innej scenie mężczyzna bawi się odciętą ręką. Metafora mrówek i ręki może się odnosić do onanizmu (w jednej scenie w związku z niedojrzałością seksualną, w drugiej jako reakcja na odrzucenie), ale jest też ilustracją francuskiego wyrażenia idiomatycznego (mieć mrówki na rękach = chcieć kogoś zabić).

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na wymowę pierwszej sceny: sam reżyser, Luis Bunuel, przecina brzytwą oko, sugerując widzom, by nie odczytywali akcji dosłownie, tak, jak ją widzą, ale by doszukiwali się ukrytego sensu.

--Hektor Absurdus (dyskusja) 10:27, 24 cze 2008 (CEST)


nikt nic nie sugeruje i nic nie nalezy interpretowac, Bunuel w "ostatnim tchnieniu" mowi otwarcie ze film jest zbitkiem obrazow nie polaczonych ze soba w zaden logiczny sposob.

Mrówki z rany[edytuj kod]

Uważam, że powinniśmy usunąć zdanie: "W filmie np. człowiek, z którego rany wychodzą mrówki symbolizuje onanizm". Jak już ktoś wspomniał powyżej, sceny niczego konkretnego nie symbolizują. Poza tym nie mogę nigdzie indziej znaleźć takiej interpretacji. --Zabuch (dyskusja) 20:03, 27 mar 2010 (CET)