Dyskusja:Pio z Pietrelciny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przepraszam bardzo ale to nie jest prawda ze twarz Ojca Pio to maska specjalnie zamowiona w muzeum figor woskowych.Skasowalam to juz i nie rozumiem jak sie komus nawet chce dopisywac takie rzeczy.

Ktoś pewnie sie pomylił. Dziękuję, że to poprawiłeś/aś, ale nie musisz się tym chwalić. Mirlont56675 (dyskusja) 15:19, 10 lut 2019 (CET)

Nie NPA[edytuj kod]

Re: Dot. inormacji na http://pawlowski.dk/swieci/sw_pio.htm
Od: "Radek Pawlowski" <radoslaw@pawlowski.dk>
Do: "Maciej Maciejewski"
Data: 24 maj 2005, 07:24:17

Witam.
Dziekuje bardzo za informacje.
Artykul o O. Pio zostal umieszczony w Wikipedii bez mojej wiedzy. Nie wiem czy jego autor o tym wie, poniewaz nie mam juz z nim kontaktu. Jesli jednak mialby ten tekst przyniesc jakis pozytek, to prosze go tam pozostawic, z podaniem zrodla.
Pozdrawiam
Szczesc Boze
ks. Radoslaw Pawlowski,C.M.
www.pawlowski.dk

Zgode na umieszczenie artykułu powinien wyrazić sam autor, a nie administrator serwera na którym był artykuł. W dodatku "rozmodlony" styl tego artykułu pasuje bardziej do kościelnej gazetki niż do neutralnego światopoglądowo artykułu w encyklopedii. W dodatku, większość z "faktów" podanych tam jest w formie anegdot, bez żadnych możliwości sprawdzenia tego w jakichś porządnych źródłach. Próbowałem przeredagowywać te fragmenty, tak, żeby jakoś mogły się prezentować, ale po tym jak zobaczyłem, że to jest przeklejone, w dodatku często bez sensu ( np. fragment o Wojtyle w dziale "nawrócenia" czy wspomnienie o nim odnoszące się niby do poprzedniego akapitu, który jednak jest o czymś innym... ) i postanowiłem wszystkie te wątpliwe fragmenty usunąć. --Stilgar (dyskusja) 13:35, 13 cze 2009 (CEST)

Ciekawostka - jasnowidzenie[edytuj kod]

W jednej z poważniejszych biografii Świętego, autorstwa włoskiego zakonnika jest opisane ciekawe wydarzenie. Znając szczególne dary, które od Boga posiadał Ojciec Pio - w tym dar jasnowidzenia - pewien człowiek zadał mu pytanie o to, czy "ci, co zakładali zbrodnicze obozy zagłady (chodziło o nazistów w czasie drugiej wojny światowej) zostaną zbawieni". Ojciec Pio miał głęboko zamyślić się przez dłuższą chwilę, po czym odpowiedział, że tak. Jednak z wydarzeń dotyczących Anneliese Michel - opętanej Niemki - można wnioskować, że sam Adolf Hitler nie jest zbawiony, lecz potępiony. Widocznie Ojcu Pio chodziło o zbrodniarzy nazistowskich "mniejszego kalibru".

Zjawiska nadprzyrodzone[edytuj kod]

Strona mało zawiera informacji na ten temat. Ciekawa rzeczą, którą Kościół Katolicki uwzględnia w biografii Świętego jest jego walka z demonami. Pokuta i asceza - jak wskazuje sam Kościół była orężem w tej walce. Dowodem na to może być ciekawa historia, jaka wydarzyła się w kościele klasztornym w San Giovanni Rotondo we Włoszech, gdzie postać Ojca Pio odgrywała główną rolę. Pewnego dnia przyprowadzono do kościoła opętaną dziewczynę i zakonnicy, chcący uwolnić ją od demonów modlili się nad nią. Demon obecny w dziewczynie wrzasnął: Jedliście i pili, a teraz chcecie mnie stąd wypędzić. Nigdy, przenigdy.

Ojciec Pio obiecał modlić się za dziewczynę widząc nieskuteczność modlitw współbraci klasztornych i odszedł do swojej celi klasztornej. Na drugi dzień, podczas Mszy Św. celebrowanej przez Ojca Pio dziewczyna została uwolniona od złego ducha.

Bilokacja[edytuj kod]

Przeniesione z artykułu. Przykłady do porządnego orefowania i albo podania naukowych źródeł, albo źródeł kościelnych dowodzących uznania tych zdarzeń przez Kościół za cuda - wówczas do przeredagowania. Tekst poniżej:

Zjawisko bilokacji przypisywane Ojcu Pio[edytuj kod]

  • Choć ojciec Pio wiele czasu poświęcał na modlitwę i pracę duszpasterską, w masowej pamięci przetrwał jako ten, który miał stygmaty i potrafił przebywać w dwóch miejscach równocześnie (bilokacja). Gdyby nie owe nadprzyrodzone zjawiska, kanonizacja ojca Pio odbyłaby się prawdopodobnie już znacznie wcześniej. Stolica Apostolska wyjątkowo ostrożnie badała te zjawiska, a o wyniesieniu na ołtarze zadecydowało głównie jego poświęcenie dla innych. "Choć ojciec Pio przypominał nam o istnieniu rzeczywistości nadprzyrodzonej, to nie należy mylić tego z naiwną wiarą w cuda, bo tego wypaczenia ojciec Pio zawsze zdecydowanie się wystrzegał" – podkreśla papież.
  • Przykłady bilokacji Ojca Pio:
  • W 1946 roku, amerykańska rodzina z Philadelfii wybrała się do San Giovanni Rotondo, aby podziękować Ojcu Pio. Ich syn, który w II wojnie światowej był pilotem bombowca, został ocalony przez Ojca Pio nad Pacyfikiem. Oto wyjaśnienie syna: "byliśmy tuż przy docelowym lotnisku na wyspie gdzie mieliśmy wylądować z pełnym ładunkiem bomb. Zostaliśmy trafieni przez japoński myśliwiec. Samolot wybuchł zanim reszta załogi zdążyła wyskoczyć. Tylko mi udało się wyskoczyć. Nawet nie wiem w jaki sposób. Próbowałem otworzyć spadochron, ale bezskutecznie. Niechybnie rozbił bym się o ziemię gdyby nie pomoc mnicha który zjawił się w locie. Miał on białą brodę. Wziął mnie w swe ramiona i delikatnie złożył u bramy bazy. Możecie sobie wyobrazić zadziwienie wzbudzone moją przygodą. Nikt nie chciał wierzyć, ale moja obecność tam była niezbitym dowodem. Podczas wyjazdu do domu na przepustce, wśród zdjęć mojej matki, rozpoznałem mnicha który mnie ocalił. Matka mi powiedziała że prosiła Ojca Pio o opiekę nade mną".
  • Pewna kobieta mieszkała ze swoją córką w Bolonii. Miała ona guz nowotworowy na ramieniu. Córka przekonała ją na operację. Chirurg chciał jeszcze trochę poczekać przed ustaleniem daty operacji. Tymczasem, zięć wysłał telegram do Ojca Pio, prosząc o modlitwę za swoją teściową. W tym samym czasie gdy Ojciec Pio otrzymał telegram, kobieta ta, siedząc sama w jadalni zobaczyła kapucyna wchodzącego do pokoju przez drzwi. "Jestem Ojciec Pio z Pietrelcyny" – przedstawił się. Po krótkiej rozmowie o diagnozie lekarskiej i po namowie do modlitwy do Błogosławionej Matki, Ojciec Pio zrobił znak krzyża na jej ramieniu i wyszedł. W tym momencie kobieta zawołała służącą, córkę, zięcia i pytała się ich dlaczego wpuścili do niej Ojca Pio bez zapowiedzi. Oni zaś zgodnie odpowiedzieli że Ojca Pio nie widzieli i do domu nikogo nie wpuszczali. Następnego dnia, w przygotowaniu do operacji, chirurg zbadał kobietę, lecz guza już nie było.

Opis cudów Pio wręcz wybitnie nieencyklopedyczny[edytuj kod]

  • Podczas drugiej wojny światowej, we Włoszech, racjonowano chleb. W klasztorze Ojca Pio bywało dużo gości oraz biednych którzy żebrali o jedzenie. Jednego dnia zakonnicy poszli do refektarza i zauważyli że w koszyku był tylko 1 kilogram chleba. Bracia pomodlili się i siedli żeby się posilić. Ojciec Pio wszedł do kościoła, a wychodząc po chwili, niósł kilka bochenków chleba w rękach. Przełożony zapytał Ojca Pio: "Skąd wziąłeś te bochenki?" Ojciec Pio odpowiedział: "Pielgrzym przy drzwiach mi je dał" Wszyscy milczeli, ale każdy wiedział, że tylko Ojciec Pio mógł spotkać takiego pielgrzyma.

"spotkać takiego pielgrzyma" - encyklopedyczność tego opisu jest zerowa, podobnie z pozostałymy. Gal Anonim2 (dyskusja) 20:25, 31 gru 2008 (CET)

Usunąłem --Stilgar (dyskusja) 12:50, 13 cze 2009 (CEST)


Protest

Nieencyklopedyczny, nieprofesjonalny artykuł, przez który wręcz przemawia subiektywizm i wybiórczość. Proszę o usunięcie bądź dogłębną edycję.

Zrobione. --Stilgar (dyskusja) 12:50, 13 cze 2009 (CEST)

==[edytuj kod]

Wartoby przenieść w inne miejsce ostatni punkt z paragrafu *nawrócenia*, bo wychodzi na to, że ojciec Pio nawrócił Karola Wojtyłę.

Usunąłem ten punkt i wiele innych - były żywcem skopiowane z http://pawlowski.dk/swieci/sw_pio.htm - praktycznie cały artykuł został przeniesiony i we fragmentach powstawiany w artykuł i nawet sie ktoś nie postarał, żeby te fragmenty miały odpowiedni kontekst.

Jako, że oczywiste łamanie zasad Wikipedii i łamanie licencji ( nigdzie na stronie źródłowej nie ma informacji, że ten artykuł jest na CC czy GFDL ) wyczyściłem gruntownie cały artykuł --Stilgar (dyskusja) 12:49, 13 cze 2009 (CEST)

Dyskusja[edytuj kod]

Po dyskusji z wikipedystą wikipedysty, który w sposób naruszający neutralny punkt widzenia skasował ponad połowę treści artykułu wstawiam szablon {{POV}}. Klondek dyskurs 05:40, 19 cze 2009 (CEST) jak naukowo uzasadnić zasadność neutralności i naukowości w sposób pewny? nawet nauka musi pewne podstawy, paradygmaty przyjąć na wiarę, bo mogłaby podważać w nieskończoność, a człowiek jej nie ogarnia, nie pojmuje, więc nie może ująć jej w pojęcia. A tymi posługuje się nauka... dlatego jakieś argumenty nieneutralności nie mają racji bytu. BO CI co się nimi wspierają są nieneutralni na rzecz włąsnego rozumienia neutralności...


mam taką sprawę...[edytuj kod]

prosiłbym aby zostawić artykuł takim jakim jest, nie usuwając kontrowersyjnych dla ateizmu treści. Jeżeli coś się nie spodoba, można coś dopisać od siebie , ale nie chciałbym żeby usuwano tych wiadomości które już są, ponieważ właśnie cuda Ojca Pio i Jego droga duchowa składają się na to, że w ogóle ktokolwiek o nim słyszał. Właśnie na tym powinien opierać się portal "Święci", ponieważ świętym nie zostaje się za nic innego, tylko właśnie zjawiska niewytłumaczalne :) Artykuł jest na prawdę dobry w dzisiejszym brzmieniu - 23 sierpnia 2010 elte

"Pio" ?[edytuj kod]

Imię "Pio" to po włosku Pius. Dlaczego w tytule artykułu jest umieszczone włoskie imię, skoro jest powszechnie przyjętym zwyczajem, aby tłumaczyć imiona katolickich świętych?

Przyjmuje się imiona według źródeł hagiograficznych lub powszechnie przyjętych.Tanja5 (dyskusja) 11:20, 29 paź 2011 (CEST)

Krwawe łzy[edytuj kod]

W 2002 roku międzynarodową uwagę przyciągnęła figura świętego Ojca Pio w Mesynie na Sycylii, która płakała krwawymi łzami[30]

Czy nie należałoby opisać również, że Kościołowi Katolickiemu zajęło kilka dni aby wyrazić swój sceptycyzm i kilka miesięcy aby całkowicie odciąć się od tej mistyfikacji. Aż dziw bierze, że autor nie wiedział o tym, gdy to pisał. Jaqu (uzupełniam podpis za [1] T. Wachowski dyskurs 07:32, 28 lut 2012 (CET))

Artykuły w Wikipedii nie są miejscem na publikowanie komentarzy i refleksji redaktorów artykułu, a każda edycja będąca twórczością własną jest kasowana. T. Wachowski dyskurs 07:32, 28 lut 2012 (CET)

Rak Wandy Półtawskiej[edytuj kod]

"W roku 1962, biskup Wojtyła napisał list do ojca Pio, prosząc go, by pomodlił się o uzdrowienie swej przyjaciółki Wandy Półtawskiej, która chorowała na raka. Po jakimś czasie rak ustąpił[potrzebne źródło]"

Wanda Półtawska żyje do tej pory, niedawno zresztą trafiła do szpitala. Gdyby rak nie ustąpił, to ponad 50. kolejnych lat by nie przeżyła, prawda? Natomiast zdania w obecnej formie sugerują, że w ogóle nie miało to zdarzenie miejsca.


| IA=http://web.archive.org/web/20120812000459/http://www.padrepio.com:80/app6.html

}}