Dyskusja:Piotr Jaroszewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zdjęcie bardzo złej jakości --AMSH 22:42, 23 cze 2006 (CEST)


Willa przy ul. Zorzy w Aninie, w której zamordowano Jaroszewiczów, wcześniej należała do Julian Tuwim (poeta żydowskiego pochodzenia).

Syn Jaroszewicza - Andrzej[edytuj kod]

Moją uwagę zwrócił link do syna Jaroszewicza, Andrzeja. Link prowadzi do Andrzeja J. Jaroszewicza. Może coś mi się myli, ale o ile wiem, to Andrzej Jaroszewicz, zwany Czerwonym Księciem, był raczej kierowcą rajdowym, a nie reżyserem. Być może link prowadzi nie do tego Andrzeja Jaroszewicza.

  • Nawet na pewno to nie on, w artykule z Polityki o synu premiera jest mowa o rajdach i studiach na prawie. Zresztą wiek też się nie zgadza. Link wywalam. --MSadowski (dyskusja) 10:26, 11 kwi 2011 (CEST)

Zgłoszenie błędu[edytuj kod]

Przeniesione ze strony WP:ZB:

Zyciorys mego Ojca Piotra Jaroszewicza nie jest zgodny z prawda. Prosze o sprostowanie informacji. Zgłosił: Andrzej Jaroszewicz 83.31.211.72 (dyskusja) 18:06, 10 lis 2010 (CET)

  • A jakiś konkrecik można prosić? Bo nie wiadomo, co nie jest zgodne z prawdą... Vissegerd-Adam (Powiedz mi coś) 18:09, 10 lis 2010 (CET)
    • Domniemywam, że idzie o szczegółowy opis przebiegu służby (od szeregowca do generała w 2,5 roku). Może uda mi się zmaleźć "Ludzi władzy", to uzupełnię. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 19:26, 10 lis 2010 (CET)

Kwestia edukacji[edytuj kod]

W latach 20. w Polsce nie było liceów. Mam (niepotwierdzone) informacje, że uczył się w gimnazjum w Nieświeżu. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 23:32, 11 mar 2011 (CET)
Posiadam Księgę Pamiątkową wydana w roku 1968 z okazji obchodów 100-lecia Gimnazjum i Liceum w Jaśle. Wśród przedwojennych absolwentów nie znalazłem nazwiska Piotra Jaroszewicza. Pamiętam natomiast,że jako Poseł i Wicepremier był gościem honorowym Obchodów 100-lecia i ukłonił się publiczności po swoim wystąpieniu.--Rafał Jakub Antoni Witowski (dyskusja) 22:34, 6 sie 2011 (CEST)

Co do Generała Jaroszewicza[edytuj kod]

Opis awansu wojskowego bardzo ciekawy - tak to już jest, że szybki awans w wojsku jest kojarzony z wojną (Piotr Jaroszewicz nie jest tu wyjątkiem, choć nie każdy żołnierz na wojnie awansuje tak szybko; należy to traktować jako charakterystykę osobniczą). Ze stopniem generała jest związana anegdota: kiedy około nocy 12/13 grudnia 1981 "Jaruzelski wypowiedział wojnę Narodowi" (pisząc językiem "Rozmowy kontrolowanej") i żołnierze przyszli internować Jaroszewicza, Jaroszewicz ponoć jedyny raz na emeryturze skorzystał z telefonu rządowego (specjalna linia telefoniczna, której mu nie zdemontowali po przejściu na emeryturę) aby potwierdzić, że internacja to prawda, bo przyszedł po niego patrol pod dowództwem sierżanta, a po niego jako generała powinien przyjść (zgodnie z regułami wojskowymi) co najmniej oficer (nie znam dokładnie zasad, ale być może oficer starszy: minimum major). Po potwierdzeniu informacji nie stawiał oporu. To bardzo ciekawy rys charakteru, bo choć Piotr Jaroszewicz był krótko wojskowym (szybko awansował i odszedł do innych działań) ewidentne jest identyfikowanie się z wojskiem, silniejsze niż u organizatorów "stanu wojennego" którzy naruszyli procedurę.

Syn księdza[edytuj kod]

Jest taka informacja, opatrzona przypisem (więc pewnie prawda), ale kto był ojcem i matką tej osoby. Urodzony w Nieświeżu więc może księdza prawosławnego ? Hermod (dyskusja) 21:46, 26 lut 2017 (CET)