Dyskusja:Pocisk kumulacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zapomnieliście dopisać, iż efekt kumulacyjny zachodzi także bez wkładki, chociaż wtedy strumień kumulacyjny jest mniej groźny dla pancerza.
Zawsze możesz dopisać to własnoręcznie... to cecha Wikipedii--Lukas3 18:05, 7 kwi 2005 (CEST)

Problem braku wkładki kumulacyjnej[edytuj kod]

Jeśli ktoś coś więcej wie na temat występowania zjawiska kumulacji strumienia bez pomocy rzeczonej wkładki, niech dopisze stosowną uwagę w części artykułu traktującej o zasadzie działania tej broni. Ewentualnie - niech zaproponuje ściśle treść zmiany na stronach dyskusji, jeśli nie czuje się na siłach modyfikować artykuł, a potem ktoś wystarczająco arogancki (np. ja) wprowadzi rzeczoną zmianę do artykułu.

Wkład podejrzany o NPA[edytuj kod]

Użytkownik http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Specjalna:Contributions&target=153.19.108.37 sygnuje swój wkład Encyklopedia Techniki Wojskowej 0 czy nie naruszenie praw autorskich ? Kpjas 19:38, 24 sty 2006 (CET)

"Zasada działania: wybuch zapalnika powoduje rozpoczęcie procesu spalania materiału wybuchowego. Jest ważne, aby materiał ten nie detonował, ale spalał się w regularnej, sferycznej, fali wybuchu."

Jest to informacja nieprawdziwa. Jakie spalanie MW??? Do pociskow kumulacyjnych specjalnie uzywa sie MW o duzej predkosci detonacji. MW o niskiej predkosci nie daja skutecznego efektu kumulacji, a spalanie czegokolwiek, lacznie z MW tym bardziej.

Spalanie, detonacja, wybuch[edytuj kod]

Spalanie: egzoenergetyczna reakcja utleniania. Termin nie odnosi się do tempa spalania.

Gwałtowne spalanie może przebiegać:

  • wybuchowo
  • detonacyjnie

Wybuch następuje, kiedy fala zapłonu przemieszcza się wraz ze spalaniem, czyli materiał za falą zapłonu jest zasadniczo spalony i nie wydziela znaczącej ilości gazów spalinowych. Zastosowania: materiały miotające, formowanie pirotechniczne, pociski kumulacyjne (są formą zastosowania formowania pirotechnicznego).

Detonacja następuje, kiedy fala zapłonu porusza się w materiale szybciej od procesu spalania. Doprowadza to do sytuacji, kiedy w pewnym momencie właściwie cała objętość materiału wydziela gazy spalinowe jednocześnie. Zastosowania: ładunki burzące i kruszące.

Pocisk kumulacyjny potrzebuje wybuchu, a nie detonacji, bo detonacja by po prostu rozerwała głowicę i zgniotła wkładkę, a jedynie regularna fala wybuchu doprowadzi do powstania strumienia kumulacyjnego.

Na marginesie: czego dotyczy zastrzeżenie do praw autorskich? ___________________________________________ Powyższe stwierdzenie jest nieprawdziwe, proszę nie pisać informacji, które nie posiadają źródła!

wytłumaczenie skrótu[edytuj kod]

może autor dałby radę gdzieś zmieścić wytłumaczenie,co owo HEAT oznacza? pozdrawiam.

Czujnik piezoelektryczny[edytuj kod]

Witam.
W opisie zasad działania pocisku kumulacyjnego nie uwzględniono roli, jaką w niektórych konstrukcjach tego rodzaju, odgrywa ów element piezoelektryczny, widoczny na zamieszczonym schemacie. Impuls wytworzony w nim podczas uderzenia w cel przenoszony jest przez wewnętrzny stożek przewodzący i wkładkę kumulacyjną do zapalnika, powodując zadziałanie tego ostatniego. Jest to informacja o tyle istotna, że obecnie w pojazdach opancerzonych, oprócz pancerza właściwego, stosuje się dodatkowe, tzw. "pancerze klatkowe". Mają one postać ekranów zbudowanych z metalowych listew, prętów lub siatki, przymocowanych w pewnej odległości od pancerza bazowego pojazdu. Ich zadaniem jest "przechwycić" pocisk lub granat zanim dotrze on do pancerza właściwego oraz, między innymi, zdeformować jego czepiec balistyczny na tyle, aby elementy czepca i wewnętrznego stożka przewodzącego zetknęły się. Wtedy zaś, w przypadku zadziałania elementu piezoelektrycznego w wyniku uderzenia, nastąpi zwarcie, które w konsekwencji uniemożliwi przekazanie inicjującego impulsu elektrycznego do zapalnika.

Pozdrawiam
T.W.