Dyskusja:Pojezierze Mazurskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pojezierza Mazurskiego nie można utożsamiać z Mazurami - krainą raczej historyczno etnograficzną i wydaję się, że powinien być oddzielny artykuł "Mazury". W artykule "Pojezierze Mazurskie" sięgnięto zbyt daleko na wschód, na teren zachodniej części Pojezierza Litewskiego. Jez. Wigry jest nie Wigierskim Parku Krajobrazowym, ale Wigierskim Parku Narodowym - od 1989 r.

Jeszcze nie skończyłem pracy nad Pojezierzem - chciałem dodać jakieś drobiazgi i uporządkować całość, ale w tej chwili nie mam czasu, pewnie zajrzę do tego artykułu pod koniec tygodnia (co nie znaczy, że ktoś inny nie może go popoprawiać w międzyczasie, szczególnie, jeśli widzi błąd :-)
Co do Mazur - istnienie przekierowania MazuryPojezierze Mazurskie jest wg mnie uzasadnione w sytuacji, gdy artykuł Mazury nie istnieje (bo chyba wiele osób utożsamia te pojęcia). Ale oczywiście w momencie, gdy znajdzie się chętny na napisanie tego artykułu, przekierowanie można zastąpić tekstem.
--tsca
19:03, 31 maj 2004 (CEST)
   Na tym pojezierzu jest wiele atrakcji np: Spływy kajakowe ; szlaki rowerowe itp.

pytanie odnosnie Mazur?[edytuj kod]

Czyli historyczny region Mazur co obejmuje?

P.Mazurskie[edytuj kod]

Chcialbym sie spytac od jakiego do jakiego miasta jest pojezierze mazurskie (tak powino byc latwiej)

Do pracowania[edytuj kod]

Artykuł wymaga naprawdę dokładnego przejrzenia. Najpierw zakreśla granice regionu, a potem zalicza do niego miejsca i obszary nie mieszczące się w tych granicach. mzopw 14:55, 29 maj 2005 (CEST)

Zmieniłem położenie Pojezierza - teraz jest chyba trochę jaśniej. Wykasowałem też ewidentne bzdury typu Suwałki i Augustów, które nie leżą na Pojezierzu Mazurskim tylko Litewskim. Franio 10:35, 30 maj 2005 (CEST)

Wielkopojezierze[edytuj kod]

Makroregion od Wisły i Bugu na północny wschód po granice Polski. www.wielkopojezierze.webpark.pl

Co to ma być? --LingVista (dyskusja) 14:54, 31 sie 2010 (CEST)

Pojezierze Mazurskie jako region wchodzi w skład Makroregionu Wielkopojezierza.

A możesz dać na to dowód? Bo pierwsze słyszę... --LingVista (dyskusja) 15:36, 31 sie 2010 (CEST)

www.wielkopojezierze.webpark.pl porozmawiaj z wielkopojezierzakiem, a jak będziesz chciał go dotknąć to zawsze możesz go poprosić :)

Dodatkowo nadmienię że Państwo Mazur wyjechali z Kętrzyna na Śląsk. Nie ma ich tu na tzw. pseudo "pojezierzu mazurskim". Może Pan podjechać na Limanowskiego w Kętrzynie i sprawdzić. Pojezierze Mazurskie dzieli się na : Pojezierze Mrągowskie, Pojezierze Giżyckie i Nizinę Sępopolską ze wzniesieniami Kętrzyńskimi.

Eeee... Wszystko dobrze z głową? --LingVista (dyskusja) 17:49, 31 sie 2010 (CEST)


Pojezierze mazurskie nie istnieje. Jest to nonsens. Definicja słowa Mazur odnosi się do osób zamieszkujących teren poza byłą Pruską Warmią, w byłych Prusach wschodnich do 1945 r, a nie do byłego terenu Polski Ludowej, po 1945 r. Mazurzy - to okreśnienie niegeograficzne.

Etymologia słowa "mazur", "mazurski" (używane dla dookreślenia pustosłowia "pojezierze + mazurskie" nie równa się teren geograficzny) wskazuje na to, że jest to pojęcie historyczne - nie odnoszące się do geografii, - historii tak, ale nie do geografii. Pojęcie opisujące ludność, (nie rzeczy) i nie mające nic wspólnego z terminologią geograficzną - jest błędne i nieprawdziwe w terminologii geografii fizycznej. Wprowadzanie go do języka geografii fizycznej jest mylące i błędne służące anonimowym celom autora.

Nie należy nazywać terenu części Pojezierza Mrągowskiego, Niziny Sępopolskiej i Wzniesień Kętrzyńskich i zach. części Pojezierza Giżyckiego, nazwą Pojezierza Mazurskiego, bo brak ku temu argumentów.

Teren o którym mowa, ma swoją historię, różnorodność kulturową, religijną i polityczną. Ten nazywany był potocznie przez polską ludność przygraniczną, przed II w. św. "Mazurami", tj. terenu od Wisły i Bugu na Północny wschód, bez kilku wyjątków. Potoczność pojęcia przejęli Polacy od potoczności z języka niemieckiego, gdyż tak pogardliwie wypowiadali się arystokraci niemieccy o ludności polskiej żyjącej przed II wojną na tym terenie, mówiąc o nich "Mazurzy - Massuren" - Smolarze (tzn brudni od smoły i czarni). co było ciemnotą i kłamstwem. Pomimo tego że nimi nie byli w większości. Mazurzy zaś w większości to byli Prusowie, żyjący od 2000 lat p.n.e. - autochtoni podbici przez Zakon N.M.P. Po I wojnie św. wyniszczeni kompletnie, najczęściej nie zdecydowani, nie pewni, uzależnieni od Niemiec mocarstwowych oraz od biskupów protestanckich. Poza Polskim korytarzem, Westpreussen, oraz Ostpreussen - Zachodnie i Wschodnie Prusy, Mazurzy przenikali nie tylko poza ten teren i nie tylko do Polski. Nazwa "Mazury" powstała w XIX w, nadana przez niemieckiego historyka, na określenie grupy ludzi - "smolarzy" zamieszkujących te tereny. Trzeba nadmienić, że nie tylko oni żyli na tym terenie, bo także i osoby pochodzące z wielu różnych stron: niemieckie rodziny, żydowskie, tatarskie, litewskie, białoruskie, ruskie, ukraińskie i wiele innych, nie wspominając o polskich. Często zapomina się o 1807r. i Napoleonie i jego ludziach. Ludzie dziwią się że tu byli Francuzi i Rosjanie!? Szok? A Holendrzy, Duńczycy, a Szwedzi? to co Rybka Mazurska? A Wikingowie nie mazurzy??

Obecnie Mazury nie istnieją. Massuria, Ostpreussen - tak brzmiało w j. niem. w przeszłości. Dzisiaj to reklama i pustosłowie, turystyka, i przewodnicy troszkę niedokształceni.

Pojedyncze nazwiska mazurskie świadczą o kompletnym wyniszczeniu tych ludzi. (Jeżeli żyją niech im Bóg nagrodzi w dzieciach).

Stawianie znaków, ukazujących przebieg granic przez stowarzyszenia, już niczego nie zmienią szanowni państwo. Już na pewno nie zmienią na dobre. Siłowe działania nie odzwierciedlą tożsamości naszych cmentarzy.

Podobnie jest z określeniem Warmii - to określenie niegeograficzne. Warmia także ma trudną historię, zaś j. mazurski i warmiński obecnie tworzy się na prędce. Kapituła Warmińska, szybko się stąd ulatniała w 1940. To mazurzy musieli widzieć też podczas wojny.

Ktokolwiek używa pojęć historycznych jak na przykład "Pojezierze Mazurskie" lub "Pojezierze Warmińskie" lub "Serek Mazurski", (daje dowód jedynie o sobie), na ujęcie przedmiotów geograficznych myli je ewidentnie, popełniając błędy, no chyba że lubi drażnić siebie.

Dziś jest 2010 r , Ostatnich Mazurów poznałem nie dawno w tym roku kiedy przyjechali ze śląska, opowiadali jak to fajnie jet być ślązakami.

Miłego dnia