Dyskusja:Polka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odkrycie[edytuj kod]

  • "Została odkryta przez Josepha Neruba w 1830." - co to znaczy? to nie dzieło natury, żeby można było ją odkryć.
  • czy podani kompozytorzy rzeczywiście pisali polki?

-- kocio 11:10, 4 cze 2008 (CEST)

A gdzie są Straussowie jako kompozytorzy polek ?

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

Najpierw: "Powstała około 1822". Cokolwiek niżej: "Została odkryta przez Josepha Neruba w 1830". To w końcu w 1822 czy w 1830? I czy tańce się "odkrywa", czy może jednak tworzy? Zgłasza: zzz 78.8.84.158 (dyskusja) 22:08, 6 lis 2015 (CET)

Raczej bzdury. Nie ma takiej osoby Joseph Neruba. --WTM (dyskusja) 22:21, 6 lis 2015 (CET) @Rosewood --WTM (dyskusja) 22:25, 6 lis 2015 (CET)
Jest Josef Neruda. Może o niego chodzi? Jednak po internecie (np. tutaj) krąży wersja Neruba, być może raz ktoś zrobił literówkę i wszyscy powielają ten błąd. Pikador (dyskusja) 13:27, 7 lis 2015 (CET)

Te "niezałatwienia" i błędy typu "skomponował w 1822 a odkrył w 1830"[edytuj kod]

biorą się z zasadniczego błędu jakoby polka była czeskim tańcem. Nie była i nie jest, nawet w Czechach jest tańczona przez specyficznych hobbystów. Za to wraz z mazurką wchodzi w skład folkloru włoskiego w okolicach Rimini, czyli mniej więcej tam wszędzie gdzie przebywały Legiony Dąbrowskiego. Podobna sytuacja występuje we Francji, gdzie tańcem narodowym stała się mazurka przejęta od polskich ułanów, kawalerzystów i innych wojaków, a została przyswojona przez tzw. uwaga, uwaga, przez BOHEMĘ, która namiętnie ją tańczyła w ciasnych kafejkach. Potem, jakiś ignorant, poszukując prapoczątków tych tańców "odkrył", być może w 1830, BOHEMIĘ! Czyli Czechy. No i tak to się kula. A proszę zauważyć, że wiele tych tańców ma nazwy związane ... z ruchami koni, jest galopka, czwórka, goniony, kwadryga, itd. A sławny walc to nic innego niż metateza cwału, prawda!?

Otóż polka i mazurka to powszechne w świecie tańce, od niebywale żywiołowych po somnambuliczne, a jutub jest ich pełen! Nie pozwalają oczu i uszu oderwać. W ich ślady idzie polonez, pierwowzór Bolera Ravela zresztą.

Nie pytajcie mnie o źródła, macie tu wikipedystów, czas żeby przestali przepisywać, a skorzystali z własnych umysłów! -- niepodpisany komentarz użytkownika Hennski (dyskusja | wkład) 20:41, 20 lis 2016 (CEST)


Dodam jedynie, że tango < tanko < tanco, tanoc, taniec też nie ma nic wspólnego z Czechami. Widział kto tańczącego Czecha? Natomiast powstał ten "taniec" w kraju, w którym "Dzień Polaka" jest świętem narodowym!

Nie od rzeczy będzie dodać link do typowo czeskiego tańca - DISPERATA polka di Ferrer Rossi suonata da FIORENZO TASSINARI...wmv ! Tylko się o kluski nie potknijcie!