Dyskusja:Polski ruch oporu w czasie II wojny światowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pozwoliłem sobie zmienić tytuł hasła bo poprzednie mogły wprowadzać w błąd. Poporawiałem też część błędnych linków i pousuwałem część nepotrzebnych wytłuszczeń. IMHO nie ma żadnego sensu nadużywania wytłuszeń - jeszcze jest ich zbyt dużo w tekście.

Co do kontynowania tego hasła to polecam sprawdzać linki, tak żeby kierowały do już istniejących haseł, oraz dokładne sprawdzanie pisowni nazwisk i imion osób. Pomocne w tym mogą być następujące hasła zbiorcze: II wojna światowa periodyzacja II wojny światowej, generałowie polscy a także warto zawsze użyć wyszukiwania Wikipedii, w celu sprawdzenia, czy już dane hasło nie istnieje i jaka jest jego nazwa.

Pozdrowienia i miłej pracy,

Polimerek 20:35, 2 sty 2005 (CET)


Artykuł jest porażająco hurrapatriotyczny kosztem rzetelności historycznej.

Wycięty najbardziej skrajny fragmencik:

Hitlerowska okupacja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem całego społeczeństwa polskiego. Skala i zakres ruchu oporu były największe w Europie, a jednostki podejmujące współpracę z okupantem były powszechnie potępiane i utożsamiane z wrogiem.

Oczywiście:

  • Były dwie okupacje
  • Skala i zakres oporu wcale nie były największe w Europie. W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców dużo więcej partyzantów miała np. Jugosławia.
  • Znaczna część społeczeństwa współpracowała z okupantami, po jednej i po drugiej stronie:

Większość popularnych opracowań historycznych unika tego tematu jak ognia, ale trzeba koniecznie o tym napisać a nie hurrapatriotyzować. Samo zebranie źródeł to już będzie niezły projekt. Taw 05:34, 2 wrz 2005 (CEST)