Dyskusja:Potop szwedzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skąd aż taka rozbieżność w infoboksie na pl.wiki i en.wiki (np. Carstwo Rosyjskie jest raz po stronie polskiej (pl.wiki), raz po szwedzkiej (en.wiki)? kuba dyskusja 16:07, 16 wrz 2009 (CEST)

Ostatnie zmiany (usunięcie Danii i Holandii ze stron konfliktu; Danii z terytorium i dodanie Ukrainy)[edytuj kod]

Rosja podpisała pokój z Polską w listopadzie 1656 roku, ale nie weszła formalnie w sojusz z Rzeczpospolitą przeciwko Szwecji. Wojska rosyjskie nie toczyły też walk ze Szwedami na terytorium Rzeczypospolitej, tylko w Inflantach oraz w Finlandii. Poza tym w artykule o wojnie rosyjsko-szwedzkiej z lat 1656 - 1658 (o Inflanty i Finlandię), Polska nie jest wymieniona jako strona konfliktu, dlaczego więc mielibyśmy wymieniać Rosję jako taką w artykule o "Potopie". Wojska duńskie nigdy nie walczyły na terytorium Rzeczypospolitej i nie walczyły ze Szwedami w tym rejonie Europy, a jedynie nasz korpus Czarnieckiego pomagał Duńczykom w odpieraniu inwazji szwedzkiej na Danię z 1658 roku - był to więc osobny konflikt, a nie część tzw. "Potopu". Dania jest wymieniona jako strona konfliktu w artykule o wojnie duńsko szwedzkiej 1658 - 1660 jak też w artykule o Drugiej Wojnie Północnej jako całość. Holandia również nie wysłała do Polski żadnych wojsk i chociaż była stroną Drugiej Wojny Północnej jako takiej (patrzcie artykuł o Drugiej Wojnie Północnej), to jednak nie można jej traktować jako strony konfliktu zwanego "Potopem", w przeciwieństwie do Chanatu Krymskiego (który wysłał na pomoc Polsce oddział Subchana Gazi Agi liczący 2,000 ordyńców) oraz Cesarstwa (które wsparło Rzeczpospolitą wojskami o łącznej sile ok. 17,000 ludzi). Działania wojenne toczyły się też na terytorium Ukrainy (natomiast wykreśliłem Danię - to trzeba traktować jako osobny konflikt, chociaż też będący częścią II Wojny Północnej).

Dodałem też do stron konfliktu Radziwiłłów (Układ w Kiejdanach), chociażby dlatego że czynnie wspierali Szwedów militarnie (np. kontyngent Bogusława pod Prostkami).

Domen (dyskusja) 13:59, 7 mar 2011 (CET)

"nie toczyły też walk ze Szwedami na terytorium Rzeczypospolitej, tylko w Inflantach" Iflanty aż po układ w Oliwie w 1660 stanowiły część Rzeczpospolitej, a południowa ich część w wyniku tego traktatu (oraz rozejmu 1667 i pokoju 1686 z Moskwą) pozostała w jej składzie aż do I rozbioru czyli przez 112 lat. Pilot Pirx (dyskusja) 17:54, 17 lip 2013 (CEST)

Sejm 1668[edytuj kod]

"Po wojnie Sejm wprowadził karę śmierci za odstępstwo od katolicyzmu (rok 1668)".

Poważnie? jakieś źródło tej informacji? Który konkretnie z 3 sejmów tego roku? Ten, który niczego nie uchwalił? może abdykacyjny? czy konwokacyjny? 46.175.46.245 (dyskusja) 15:41, 7 paź 2018 (CEST)

Poważnie. Konwokacyjny. Ten z dnia 5 miesiąca novembra. Źródło to Volumina Legum tom 4. --WTM (dyskusja) 00:07, 8 paź 2018 (CEST)
To ja poproszę o właściwy cytat. Jak na razie to im bardziej czytam, co ten sejm uchwalił, tym mniej widzę tam karę śmierci za odstępstwo od katolicyzmu - ba, wręcz przeciwnie. O innych wyznaniach jest tam bowiem powiedziane m.in.: "Przytym aby pokoy pospolity w zadney okazyi wzruszany nie był, waruiemy to Dissidentibus in Religione Christiana że, wszelaki pokoy między sobą у Му Potomkowie Nasi sub fide honor, et conscientijs nostris zachowamy dla takowey rożnice w Wierze Кrwie nie rozlewaiąc, ani się do żadnych sądow względem teyże rożnice pociagaiąc ani śie penuiąс [!] [...]"

i dalej zapewnienia o poszanowaniu praw innowierców. Jedynie wzgledem arian sejm podtrzymuje obowiazujące wcześniej prawo (i w dużym uproszczeniu można to zrozumieć jako karę za pozostanie przy tym wyznaniu w granicach Rzplitej) Zatem: gdzie konkretnie Sejm wprowadził karę za odstępstwo od katolicyzmu? 83.3.136.26 (dyskusja) 14:18, 12 paź 2018 (CEST)

Ponieważ przywołane przez WTM źródło niczego takiego nie zawiera - usuwam te informację (ta sama "informacja" zawarta jest w artykule o kontrreformacji - też usuwam) 46.175.46.245 (dyskusja) 20:03, 17 paź 2018 (CEST)