Dyskusja:Pozaukładowe jednostki miary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

co to jest klaster w dziale długości? i to w szczególności w dziale "Jednostki oparte na szerokości dużego palca ręki" ? mi się klaster jako jednostka kojarzy tylko z jednostką alokacji przestrzeni dyskowej... - Blueshade 19:19, 20 wrz 2004 (CEST)

Świeca?[edytuj kod]

a świeca w "innych" - gdyby nie "inne", to zakładałbym, że chodzi o jednostkę oświetlnenia... czyli o kandelę...

A karat i trójuncja?

Jednostki czasu[edytuj kod]

Zastanawiam się, czy pacierz, zdrowaśka i różaniec to na serio jednostki czasu, czy raczej ktoś robi sobie tutaj jaja ;). Może ktoś zadecydować bo jakoś nie mam ochoty usuwać bez konsultacji...

Nie podpisałeś się, więc nie będę polemizować... Tymczasem przywracam te jednostki. Warto najpierw przeczytać hasło, a później ze spisu usuwać... Moja babcia używa tych jednostek i jakoś się nie przejmuje... --pbz (dyskusja) 16:52, 14 mar 2009 (CET)

Tuzin, mendel itp. usuwam z hasła - a tutaj wyjaśniam dlaczego[edytuj kod]

Sądzę, że fragment "Dyskusyjne jest, czy poniższe określenia to jednostki miary ilości, czy po prostu inne nazwy liczb (np. tuzin zdrowasiek będzie jednostką czasu a nie ilości): ..." powinien zostać usunięty z tego hasła, ponieważ tuzin, mendel, kopa i gros NIE są jednostkami miary, a jedynie określeniami liczebności (lub: mnożnikami). Podobną rolę spełniają słowa "tysiąc", "milion" itp., a przecież nie są uwzględnione w tym haśle. Dlatego - zapewne przy wtórze protestów niektórych autorów tego hasła - usuwam tuzin, mendel itp.

Poza tym, jeśli mogę odnieść się do komentarza, który za chwilę usunę ("np. tuzin zdrowasiek będzie jednostką czasu a nie ilości"): oczywistym jest, że tuzin zdrowasiek jest jednostką czasu, tak samo, jak dziesięć metrów jest jednostką długości. Mam wrażenie, że zaczynamy zaśmiecać wikipedię oczywistościami (w czym i ja czasami również uczestniczę, za co czytelników serdecznie przepraszam). --Jpf (dyskusja) 17:28, 6 lip 2010 (CEST)

Hektar[edytuj kod]

Hektar jest jednostką należącą do układu SI (SI prefixes) czytaj: http://en.wikipedia.org/wiki/SI_prefix

Atmosfera wzorcowa[edytuj kod]

O ile się orientuję, to atmosfera wzorcowa jest znormalizowanym modelem matematycznym atmosfery ziemskiej. Nie jest jednostką ciśnienia. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.

Nie mylisz się. Poprawione--Mpfiz (dyskusja) 00:01, 21 mar 2013 (CET)

Podział wg legalności[edytuj kod]

W obecnym kształcie to nie artykuł, ale zrzut wszystkiego, co się komuś wydawało.

Moim zdaniem artykuł należy przepracować, dzieląc jednostki na:

 • legalne dopuszczone w Polsce spoza SI
  • litr, bar, tona
  • obrót, stopień, minuta, sekunda, grad lub gon i dalej minuta, godzina, doba
  • ar, hektar; barn, teks, dioptria, karat metryczny, mmHg, rentgen, Ah, war, warogodzina, watogodzina, neper, bel, u, eV, °C
 • "nielegalne" ale faktycznie używane w Polsce powszechnie
  • jednostki kalendarzowe niektóre nieściśle zdefiniowane rok, miesiąc, tydzień, tysiąclecie
  • jednostki używane w niektórych dziedzinach nauki tradycyjnie np. kilokalorie (kalorie) w dietetyce
  • jednostki używane w niektórych zastosowaniach tradycyjnie np. mile morskie (nawigacja itp), stopy
  • jednostki używane w niektórych dziedzinach nauki ze względu na tradycję np. rok świetlny

Zwłaszcza w tych ostatnich trzech podpunktach chętnie bym widział pomoc.

Draco flavus (dyskusja) 12:31, 9 paź 2013 (CEST)

Legalność[edytuj kod]

Jako "jednostki nielegalne w Polsce" autor artykułu wymienia m. in. rok, miesiąc itd. Tymi jednostkami czasu posługuje się ustawodawca w ramach ustaw, kodeksów, np. "karę pozbawienia wolności wymierza się w miesiącach i latach". Skąd więc rzekoma nielegalność? Czy autor w ogóle rozumie znaczenie tego słowa?

@Draco flavus kontrowersyjne treści, które nie są poparte źródłami, lepiej usunąć. Sławek Borewicz (dyskusja) 20:30, 20 lis 2013 (CET)
Dołączam się do pytania o tę nieszczęsną "legalność". Z tego co mi wiadomo, nie ma ustawy ścigającej za użycie takiej jednostki miary jak erg, kaloria czy miesiąc. Autorowi przypuszczalnie o coś chodziło (możliwość zastosowania? ale w czym - bo jeśli ustawodawca czy np. zleceniodawca użyje takiej jednostki jak rok - a używa - albo i biot czy kiur - to ich użyje i nikt nie może mu tego zabronić) ale niestety zupełnie nie wiadomo o co. Ja to usuwam, bo wyszedł zupełny bełkot. aegis maelstrom δ 10:03, 4 kwi 2014 (CEST)
Po namyśle - cały ten podział to jest albo zrzynka z jakiegoś niszowego skryptu, albo czyste Original Research. Obiektywny podział to jednostki z układu SI i jednostki spoza tego układu (w tym zarówno jednostki z innych układów miar jak i np. jednostki tradycyjne). Dodatkowo ta nieszczęsna lista wprowadza w błąd, bo wiele jednostek spoza SI jest używanych w poszczególnych dziedzinach z uwagi na nieporęczność jednostek SI albo tradycję - nieźle jest to wyjaśnione na en.wiki (np. dlaczego w praktyce w USA często używa się CGS a nie Tesli i układu SI). To wszystko jest do napisania praktycznie od zera. aegis maelstrom δ 10:11, 4 kwi 2014 (CEST)
Rozporządzenie RM i dyrektywy Unii Europejskiej nie są moim zdaniem ani "zrzynką z jakiegoś niszowego skryptu" ani oryginalnym wkładem naukowym...Draco flavus (dyskusja) 14:11, 7 kwi 2014 (CEST)
Nie lepiej dać urzędowe i zwyczajowe? (nieurzędowe? nieoficjalne?) (niepodpisana uwaga autora‎ 89.73.145.137 z 4 kwi 2015 22:13)
Oficjalne określenie to właśnie "legalne" Draco flavus (dyskusja) 14:23, 23 maj 2016 (CEST)

Jednostki opisujące cechy światła[edytuj kod]

Uważam, że na liście powinien się pojawić również luks oraz lumen.