Dyskusja:Prabhat Ranjan Sarkar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ananda Marga i terroryzm[edytuj kod]

"Przeszłość terrorystyczna" Ananda Margi nie istnieje. W czasie pobytu Sarkara w więzieniu wielu jego zwolenników protestowało przeciwko tej niesprawiedliwości. Ośmiu mnichów (niezależnie od siebie) dokonało aktu sampspalenia w proteście, aby pokażać światu, że ich ukochany nauczyciel jest przetrzymywany w więzieniu bezprawnie.

Większość z tak zwanych "działąń terrorystycznych" Ananda Margi miała miejsce w tym właśnie okresie. Wiele z nich przypisywano członkom organizacji bezpodstawnie. Chyba najgłośniejsza sprawa - eksplozja bomby w hotelu Hilton (Australia) była prowokacją Służb Specjalnych (zainteresowanych odsyłam do książki "Bombs, bliss and Baba", której autorem jest jeden z trzech oskarżonych o ten atak terrorystyczny mężczyzn).

Ananda Marga zrzesza dziesiątki tysięcy członków na całym świecie. I nawet, jeżeli zaistniały jakiekolwiek przypadki (przy takiej liczbie osoób powiązanych z AM jest to możliwe), w których osoby powiązane z Ananda Margą dopuściły się czynów, które należałoby potępić, sama organizacja nigdy nie popierała ani nie była inicjatorem tychże.

Ananda Marga jest organizacja społeczno - duchową. Idee głoszone przez Sarkara mają w sobie głębię Uniwersalizmu. Co oczywiście przysparza im wielu przeciwników, ponieważ nie każdemu jest na rękę spojrzenie, że należy wszystkich ludzi uznać za jedną wielką rodzinę, szanować ich kulturę, język, religię, prawo do czerpania zysków z naturalnych surowców kraju, w którym mieszkają, prawo do edukacji czy opieki medycznej oraz godnego życia.

Dane mi jest działać w tej organizacji. Nie znam osobiście żadnych terrorystów, chociaż znam ludzi z całego świata. Większość z nich pragnie lepszego świata, tak jak każdy normalny człowiek.

Oczywiście każdy ma prawo do swoich przekonań i opinii. Ale opinie wyrobione na podstawie czytania np. stron internetowych? Namawiam raczej do sięgnięcia po książki Sarkara ( większość w j. ang. ) i poznania ludzi, którzy Jego idee wprowadzają w życie.

Wtedy i tylko wtedy można ew. wyrażać opinię na temat tej organizacji i ludzi z nią powiązanych. Jeżeli kogoś namawiać się będzie do podkładania bomb, to to opisze :) Ale to, do czego mnie zainspirowała Ananda Marga, to życie nie tylko dla siebie, ale też dla innych, to dawanie siebie innym.

"Przeszłość terrorystyczna" Ananda Margi jako organizacji jest taką samą prawdą, jak "terrorystyczna teraźniejszość." Wikipedia ma być źródłem obiektywnych i wiarygodnych informacji. Nie pomówień. Ale linku nie usuwam. Świadczy on o powierzchowności osoby, która go umieściła, oraz fakcie, iż Ananda Marga ma przeciwników, co nie dziwi zważywszy na idee, jakie szerzy.