Dyskusja:Proces van Arkela-de Boera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Z dyskusji Projektu Chemia:

Usunąłem (wykomentowałem) następujące zdanie "zanieczyszczenia, których jodki mają wysoką lotność nie odkładają się, mimo, że ich jodki podlegają rozkładowi termicznemu na powierzchni gorącego włókna. Dla przykładu temperatura rozkładu TiI4 i ZrI4 jest znacznie wyższa niż temperatury wrzenia zanieczyszczeń takich jak arsen, antymon, cynk czy magnez". Kompletnie nie rozumiem o co w nim chodzi. Najpierw mowa o lotnych jodkach, a w przykładzie o nielotnych zanieczyszczeniach.

Michał Sobkowski dyskusja 14:27, 26 cze 2012 (CEST),
Wostr (dyskusja) 19:38, 4 lip 2012 (CEST)
Punkt ten zaczerpnąłem ze źródła, które podałem. Faktycznie może coś źle w nim zrozumiałem, albo źle przekazałem. Ja to rozumiem tak - kiedy zanieczyszczenia wrzą (bo w komorze panuje wyższa temperatura) to jodki metali typu cyrkon czy tytan albo tworzą się z mniejszą wydajnością, a jodki zanieczyszczeń zabierają już jod ze środowiska reakcji (zmniejszając tym wydajność) albo, po prostu kiedy jodki zanieczyszczeń odłożą się na włóknie to zanieczyszczenia takie jak np. czysty arsen mogą już wrzeć w ponad 800°C, a włókno może docelowo osiągać i 1200°C, więc wrzenie zanieczyszczenia może przebiegać jednocześnie z odkładaniem się (rozkładem jodku) metalu (zainteresowania). Onegumas (dyskusja) 11:23, 6 lip 2012 (CEST)
Sprawdziłem: po prostu lotne zanieczyszczenia nie odkładają się z produktem na gorącym włóknie. Poprawiłem. Michał Sobkowski dyskusja 13:25, 6 lip 2012 (CEST)