Dyskusja:Promieniowanie kosmiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Co to znaczy promieniowanie zlozone?? O ile wiem istnieje "natura" prmoeniowania korpuskuarna albo falowa. To jest po prostu inny sposob rozpatrywania, podejscia do zagadnienia a nie jakies inne promienowanie.

nie do konca prawda, bo na promieniowania skladaja sie równiez protony,cięzkie jądra i cząstki beta które niewątpliwie są korpuskułami, no oczywiscie mozna im przypisac falę de Broglie'a i traktowac jako falę ;)

to, że cząstkom można prypisać długość fali nie oznacza, że stają się one promieniowaniem e-m. W tym wypadku promieniowanie kosmiczne nie składa się z fotonów, więc nim nie jestJak zwykle angielska wersja ciekawsza... moze ktos sie pokusi o analize? Ja rozumiem, ze polacy maja zapedy by ich wiki byla jedna z najpojemnijeszych, tylko czemu akurat kosztem jakosci hasel!?

User:Asabiel

Promieniowanie kosmiczne jest zdefiniowane w pierwszym zdaniu - to zarówno kwanty e-m jak i cząstki. Takie rozumienie promieniowania nie jest niczym szczególnym - zob. promieniowanie β i α.--Z u. Mpfiz (dyskusja) 15:42, 6 cze 2008 (CEST)


Zagrożenie radiacyjne[edytuj kod]

Może warto wspomnieć o tym, że na większych wysokościach (nie mówiąc już o przestrzeni poza atmosferą ziemską) promieniowanie kosmiczne stanowi realne zagrożenie dla człowieka, np. dla kosmonautów. Słyszałem też, że piloci samolotów (takich co latają 10km nad ziemią) mają ze sobą dozymetry. Czy ktoś wie coś więcej, i mógłby podać jakieś liczby, co by też nie straszyć niepotrzebnie ;)