Dyskusja:Przewód elektryczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydaje mi się, że zdjęcie skrętki nie jest tu najlepsze. P.ratajczak (dyskusja) 23:34, 11 maj 2010 (CEST)

Też uważam jak przedmówca, bo tu chodzi o przewody energetyczne, do zasilania, a nie telekomunikacyjne. Oprócz tego, to należałoby połączyć z hasłem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kabel_elektryczny .

Popieram wypowiedź kolegów. Popularna skrętka to przewód.

Nieprawidłowe linki do artykułów w innych językach...?[edytuj kod]

Nie jestem specjalistą, ale imho linki do większości artykułów w innych jęz. są nieprawidłowe - np. w cs: Elektroinstalace, w de: Elektroinstallation itp. W czeskim odpowiadałby chyba artykuł Vodič, dodałam tam już odsyłacz do niniejszego artykułu w pl (bo nie było żadnego), ale w odwrotną stronę odsyła do Elektroinstalace. Dla dopełnienia zamieszania istnieje też artykuł Instalacja elektryczna, który odsyła do angielskiego Electrical wiring - tak samo jak niniejszy artykuł... Chyba ktoś powinien w tym zrobić porządek - ktoś znający się na rzeczy, ja nie czuję się kompetentna.

oznaczenie kolorowe PEN[edytuj kod]

Oznaczenie PEN jest trójkolorowe, żółto zielone z niebieską końcówką, bi jakoś trzeba je odróżnić od PE. Przynajmniej tak mnie teraz uczą w Technikum.

Ale przewód jest w dalszym ciągu dwukolorowy --Mpfiz (dyskusja) 19:39, 30 maj 2012 (CEST)

Oznaczenia przewodów ze względu na materiał (wg PN)[edytuj kod]

Jaki jest numer tej normy, która decyduje o oznaczeniach rodzajów kabli? Czy norma ta jest odpowiednikiem jakiejś zachodniej normy, czy za granicą oznacza się zupełnie inaczej? Próbuję porównywać sobie z hasłem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kabel_elektryczny i wychodzi na to, że tam są podane całkiem inne kryteria oznaczeń. W dodatku, jak się powinno pisać: poliwinit czy polwinit?

Artykuł - przebudowa[edytuj kod]

Witam. Uważam, że sekcję "Podział przewodów ze względu na zastosowanie" powinno się rozbić na oddzielne artykuły (niektóre już istnieją, a ten: Przewód neutralny odsyła tutaj). Chodzi mi o treść, podpunkty zostawić (z linkami). A sekcja "Przewody nawojowe" nijak się ma do reszty (też nadaje się na osobny artykuł). Rychozol (dyskusja) 12:00, 23 mar 2015 (CET)

  • Przewód neutralny zasługuje na oddzielne hasło podobnie jak przewody(druty) nawojowe. Koefbac (dyskusja) 20:01, 23 mar 2015 (CET)