Dyskusja:Rezurekcja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezurekcja - z czym to się je[edytuj kod]

Nie wiem dlaczego Albertus teolog i Klondek uparcie próbują się trzymać wersji, iż rezurekcja to pierwsza msza poranna w niedzielę wielkanocną. Jest to oczywista nieprawda, gdyż sama nazwa najpierw była używana na określenie procesji rezurekcyjnej i tak też funkcjonuje do dzisiaj w większości diecezji na terytorium Polski. Dopiero później - w związku z odprawianiem procesji przed pierwszą mszą - zwykło się nazywać rezurekcją także tą mszę. Dopiero w ostatnich latach w związku z przywracaniem właściwego miejsca liturgii Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnej pojawiło się pewne rozdarcie. Podkreślić należy, że nazwa rezurekcja na określenie mszy jest jedynie nazwą zwyczajową występującą tylko w niektórych częściach kraju. Dlatego podawanie tego znaczenia jako pierwotnego jest moim zdaniem po prostu nieporozumieniem i pisaniem nieprawdy. Wersja taka mimo potwierdzenia w encyklopedii PWN nie znajduje jednak uzasadnienia w innych źródłach, szczególnie zaś w źródłach liturgicznych. --Sdms (dyskusja) 10:32, 9 maj 2011 (CEST)

Odpowiadając na zastrzeżenia:
  1. rezurekcja to pierwsza msza poranna w niedzielę wielkanocną - nigdzie to nie jest napisane w artykule. Mowa jest raczej o mszy wigilijnej.
  2. nazwa rezurekcja na określenie mszy jest jedynie nazwą zwyczajową - podobnie i pasterka jest nazwą zwyczajową
  3. Wersja taka mimo potwierdzenia w encyklopedii PWN nie znajduje jednak uzasadnienia w innych źródłach - kwestionujesz conajmniej dwa źródła: encykloedię PWN oraz usuwany przez Ciebie art. Stanisława Hartlieba
  4. szczególnie zaś w źródłach liturgicznych - w źródłach tych nie znajdziesz rownież innych popularnych pojęć tj. wspomniana pasterka. Albertus teolog (dyskusja) 15:40, 9 cze 2011 (CEST)
  1. Owszem. Przed pierwszą moją zmianą nie było wzmianki o Wigilii Paschalnej. Nadal - Wigilia Paschalna nie jest nazywana Rezurekcją.
  2. Encyklopedia PWN, choć powinna, nie musi być nieomylna, szczególnie jeśli nie znajduje potwierdzenia w innych źródłach. W art. Stanisława Hartlieba wyjaśnione jest na samym początku, iż Rezurekcja to "uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa", stąd niejasne jest dla mnie dlaczego autor dając takie wyjaśnienie słowa w dalszej części artykułu używa go jako określenia mszy. Albo obchodzimy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, albo obchodzimy Wigilię Paschalną i dalej co? Skoro artykuł jest wewnętrznie sprzeczny to raczej marne z niego źródło, ale...
  3. Biorąc pod uwagę dostępne źródła proponowałbym co następuje: stworzyć stronę ujednolicającą podającą krótkie wyjaśnienie terminu rezurekcja; stworzyć przekierowanie ze strony Rezurekcja na Zmartwychwstanie; stworzyć stronę msza rezurekcyjna z przekierowaniem na Wigilia Paschalna z dodaniem doń sekcji opisującej historię obchodów w Kościele Rzymskim; usunąć przekierowanie z artykułu procesja rezurekcyjna i dodać doń treść dotyczącą procesji rezurekcyjnej.
Czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie akceptowalne?--Sdms (dyskusja) 16:07, 9 cze 2011 (CEST)
Przykro mi, ale nie. Żeby zrobić przekierownie do Zmartwychwstanie musiał byś je zrobić z Resurrectio a nie z Rezurekcja, który jest wyrazem polskim (choć na bazie łacińskiej) i oznacza to co oznacza - pierwszą mszę uroczystości, a piersza msza moze mieć miejsce wieczorem jako wigilia lub rano (tam gdzie wigilii nie ma). Albertus teolog (dyskusja) 23:41, 9 cze 2011 (CEST)
Nadal brak źródeł, za wyjątkiem PWN, iż rezurekcja to msza. Kopaliński stwierdza, że jest to nabożeństwo z procesją, co niekoniecznie musi oznaczać mszę. Nie we wszystkich regionach polski pierwszą mszę Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego nazywa się rezurekcją, dlatego błędne byłoby tworzenie hasła, które taką informację podaje jako główną. I naprawdę spróbujmy ustalić jakąś konkretną wspólną wersję, która by była w miarę obiektywna. Skoro źródła są w tym zakresie rozbieżne to hasło też nie może być jednoznaczne. Jeździłem trochę po Polsce i w jednych miejscach rezurekcją nazywa się mszę w innych zaś tylko i wyłącznie procesję, więc nie można jednoznacznie stwierdzić, iż rezurekcja to msza, co próbujesz uczynić. Staram się wymyślić rozwiązanie kompromisowe i obiektywne, ale chęci muszą być po obu stronach... --Sdms (dyskusja) 00:41, 10 cze 2011 (CEST)
Zajrzałem do Encyklopedji kościelnej podług Teologicznej Encyklopedji Wetzera i Weltego Nowowiejskiego, która zawiera bardzo ciekawy opis rezurekcji z XIII wieku. Z tego wynika, ze definicja Kopalińskiego jest najbliższa prawdy, ponieważ rezurekcja to ani nie msza, ani też procesja, a raczej nabożeństwo, które swego czasu było związane z jutrznią. Myślę, że po Vaticanum II próbujemy nadać nowe znaczenie i definicje obrzedom tradycyjnym, które wplatane są w liturgię uniwersalną Koscioła. Z tego powodu, dla mnie blizszymi są wszystkie definicje podkreślające przywiązanie do wigilli paschalnej (pierwszej mszy), a jak sądę, dla Ciebie znaczenie może mieć procesja jako taka. Z obserwacji wiem, ze dawny zabór ruski z Warszawą na czele, zawsze był bardziej oporny na reformy i wiem, ze nawet biskupi uczestniczyli w porannych procesjach (co rozkłada akcję liturgiczną calego święta - wieczorem świętują zmartwychwstanie, potem myk - Pan Jezus spowrotem do grobu, i od rana powtórnie świętują), a ponieważ główne ośrodki telewizyjne związane sa ze stolicą, to o utrwalnie takich wzorców nie trudno. Reasumując: sądzę, że ani ja, ani Ty nie mamy racji. Rezurekcja to nie msza, ani procesja. Rezurekcja to lokalne, tradycyjne nabożeństwo, które w zależności od lokalnych obyczajów odprawiane jest o różnym czasie i na rożny sposób (inaczej w Polsce wschodniej, inaczej zachodniej i jeszcze inaczej w Austrii, gdzie jest związana ze swięceniem pokarmów). Redagując pamiętaj o źródłach, a ja obiecuję powstrzymać się od rewertów. Albertus teolog (dyskusja) 22:34, 16 cze 2011 (CEST)

Uff :D Cieszę się, że dochodzimy do porozumienia. Spróbuję opracować hasło uzupełniając je także o informacje zawarte we wspomnianej encyklopedii oraz inne jeśli uda mi się zdobyć. Biorąc pod uwagę treść wspomnianej encyklopedii nadal będę obstawał przy położeniu głównego nacisku na procesję (pojawia się i stanowi ważny element w każdym z opisanych zwyczajów) z uzupełnieniem o informacje dalsze. Ale to już nie dzisiaj. --Sdms (dyskusja) 23:13, 16 cze 2011 (CEST)

Przepracowałem trochę hasło, ale trzeba jeszcze dodać sekcję poświęconą historii zagadnienia, np. pod nazwą "Tło historyczne" --Sdms (dyskusja) 11:26, 18 cze 2011 (CEST)