Dyskusja:Rezystywność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

z tego co wiem to rho=Rl/S

Jest dobrze, bo StoK 17:42, 23 lis 2006 (CET)

.[edytuj kod]

a czy przypadkiem rezystywność nie jest parametrem materiału a nie materiału o danych wymiarach?? i w tym miejscu wchodzi definicja
ro = E / j

E - natężenie pola elektr. w próbce
j - gęstość prądu w próbce.


co moznaby przeczytac jako: nat.pola E w matriale o rezystywności ro powoduje przepływ prądu o gęstości j , [znaczy j=E/ro]


// źródło -> głowa własna.

Nieścisłość poprawiłem. Co do definicji - można również tak, chociaż ta, która jest wydaje się prostsza - wielkości są łatwiej mierzalne i pokazuje ona, że opór zależy tylko od rodzaju materiału i rozmiarów próbki a nie zależy od czynników zewnętrznych, czego w tej drugiej nie widać tak jasno. Pozdrawiam --Z u. Mpfiz (dyskusja) 11:04, 24 cze 2008 (CEST)

Jednostka[edytuj kod]

Proszę o podanie, w jakich jednostkach należy przyjmować S - czy w metrach kwadratowych, czy w milimetrach. Liczę rezystancję i zastanawiam się, co mam wpisać.


== S- jako metry kwadratowe skoro jednostką rezystywności jest Ohmometr.


omometr?? Zdephinio (dyskusja) 14:06, 28 gru 2010 (CET)

Rezystywność skrośna/ powierzchniowa[edytuj kod]

Należało by rozdzielić opisaną rezystywność na dwie powyższe, wraz z odniesieniem do rozmiarów przyłożonych elektrod do danego materiału, jego grubości.

Inferek (dyskusja) 00:37, 15 sie 2010 (CEST)

Można. Dobrze byłoby jednak, aby nie zmącić wiadomości podstawowych, wydzielić to w nowej sekcji lub nawet w nowym artykule. -- zu. Mpfiz (dyskusja) 07:36, 15 sie 2010 (CEST)