Dyskusja:Rok liturgiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Okres Narodzenia Pańskiego a Okres Zwykły[edytuj kod]

Według aktualnej wersji, Okres Narodzenia Pańskiego trwa do soboty po 6 stycznia włącznie, a także Okres Zwykły trwa jako część pierwsza - od niedzieli po 6 stycznia, natomiast jedno z linków zewnętrznych umieszczonych na dole, a ściślej Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza, w punkcie 33. stanowi: Okres Narodzenia (...) trwa aż do niedzieli po Objawieniu, czyli do niedzieli po dniu 6 stycznia włącznie., zaś w punkcie 44. napisane jest: Okres Zwykły zaczyna się w poniedziałek, który następuje po niedzieli wypadającej po dniu 6 stycznia (...). Z innej jednak strony w istocie, owa Niedziela Chrztu Pańskiego traktowana jest już niejawnie jako Niedziela Zwykła. Jak więc rozstrzygnąć tę z pozoru delikatną, aczkolwiek znaczącą rozbieżność?

  • Poprawiłem ze względu na przytoczony przez Ciebie dokument. Niemniej zwrócę uwagę, że owa niejawość nie jest aż tak niejawna. Zaglądając do Brewiarza czytam: Pierwsza Niedziela Zwykła czyli Chrztu Pańskiego. Nie mi jednak orzekać, który z rdaktorów popełnił błąd. Albertus teolog (dyskusja) 17:45, 16 kwi 2009 (CEST)

Okres Wielkanocny a Okres Zwykły[edytuj kod]

Podobnie, jak w relacji z Okresem Bożego Narodzenia, aktualna wersja nadmienia, iż Okres Wielkanocny trwa do soboty przed Uroczystością Zesłania Ducha Św., zaś w oparciu o ten sam link zewnętrzny, ponownie w punkcie 44. napisane jest: Okres Zwykły (...) powtórnie zaczyna się w poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego (...). Wynika stąd, iż Niedziela Zesłania Ducha Świętego zawiera się jeszcze w Okresie Wielkanocnym.