Dyskusja:Sabała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Można dodać ten portret Sabały namalowany przez Kazimierza Pochwalskiego, który jest w Muzeum Narodowym w Krakowie: http://katalog.muzeum.krakow.pl/sites/default/files/imagecache/museum_object_picture_fullsize/remote/mnk/miniatures/0/29/02-a-000224002_1278059830029.jpg

Można. Trzeba byłoby przesłać do Wikimedia Commons z opisem podobnym do commons:File:Kazimierz Pochwalski Stara chata.jpg, tylko od razu z wypełnieniem też szablonu: {{PD-Art|1=|deathyear=|country=|date=}} Sławek Borewicz (dyskusja) 01:35, 16 lis 2013 (CET)

Kategorie dla Sabały[edytuj kod]

W dniu dzisiejszym usunąłem Sabale kategorię "Polscy wspinacze" - bo Jan Krzeptowski nigdy nie był wspinaczem w sensie sportowym, nawet jeśli biegał po Tatrach za kozicami czy chodził na wycieczki z Chałubińskim i innymi. Natomiast dodałem kategorię "Ludzie związani z Tatrami" w której - o dziwo! - dotychczas nie figurował. A przecież jest on jedną z postaci najbardziej związanych z tymi górami i jednym z najbardziej rozpoznawalnych "ludzi Tatr". MBi (dyskusja) 16:55, 15 gru 2013 (CET)

Pewnie dlatego, że był wymieniony w kategorii "Przewodnicy tatrzańscy", a zasadą polskiej Wikipedii jest umieszczanie w jak najbardziej szczegółowych kategoriach bez powtarzania w kategoriach ogólniejszych. --<A.J.>--<?>-- 14:52, 18 sie 2015 (CEST)

O Sabałach informacje urzędowe i encyklopedyczne[edytuj kod]

„Nro 2747. Opisanie osób o kradzież obwinionych z Państwa kameralnego Nowotarskiego zbiegłych w Cyrkule Sandeckim.


1.Iędrzey Sabała iest rodem z wsi między Czerwonego, wzrostu miernego, lat przeszło 30 maiący, twarzy suchey, włosów żółtych, oczów siwych, nosa pociągłego. Ubior iego był zwyczajny goralski, mówi po polsku tylko.


Agnieszka Sabałowa żona powyższego, iest rodem ze wsi między Czerwonego, wzrostu miernego, lat przeszło 28 maiąca, twarzy pociągłey białey romianey, oczów siwych, nosa małego, włosów żółtych. Ubior tey był koszula, spodnica i fartuch płócienny kożuch męzki z białych baranów, a u kołnierza znayduie się siwy farbowany baranek, tudzież i chustka na głowie biała, mówi tylko po polsku.


Jan Stopka (…)


Tych szlakować, dostrzegłszy przytrzymać, i tu lub do najbliższego C. K. Urzędu Cyrkularnego donieść należy.

Z C. K. Policyiney Dyrekcji,

w Lwowie dnia (-) Czerwca 1815.”Bibliografia

Gazeta Lwowska Nro. 59. z wtorku dnia 25 lipca 1815, Dodatek do (…), Doniesienia urzędowe, s. 663.


Propozycję wpisu uzupełniającego do artykułu zamieścił Bogusław Andrzej Baczyński, Tarnów

BACZ