Dyskusja:Samadhi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chciałem dwa usunięte akapity wrzucić tutaj, bo zajeżdżały mi New Agem. W miedzyczasie odkryłem jednak, że są NPA z http://paranormalne.forall.pl/forumVRP/viewtopic.php?p=3216 (Vortal Rzeczy Paranormalnych - Atlantyda). Podaję to, żeby ktoś idąc za notką w opisie zmian "przenoszę do dyskusji" nie zdziwił się że tu nic nie ma. Olaf 10:27, 2 wrz 2006 (CEST)

paranormalne forall pl nie istnieje[edytuj kod]

Podana strona z usuniętym tekstem nie istnieje. Gdzie więc się podziały te akapity?

Ręce precz od tej książki![edytuj kod]

Te dwa kontrowersyjne artykuły pochodzą z książki Jana van Helsinga "Ręce precz od tej ksiażki!": Gdy ciało przejdzie w stan samadhi, może pozostać bez zmian, niejako zakonserwowane i niezagrożone śmiercią, nie tylko przez lata, ale nawet przez tysiąclecia, jak twierdzą mędrcy z Himalajów. W tym stanie dusza znajduje się poza ciałem, jest z nim jednak połączona tzw. srebrnym sznurem. Ten sznur, mieniącą się srebrzyście wstęgę energii, porównać można do pępowiny albo do kabla elektrycznego łączącego dwa wymiary. Gdy człowiek umiera, jego srebrny sznur odłącza się od doczesnej powłoki, przerywając dopływ energii życiowej. O ile przecięcie pępowiny oznacza przyjście na świat, tak odłączenie srebrnego sznura równoznaczne jest z narodzinami na tamtym świecie.

W stanie samadhi połączenie srebrnym sznurem utrzymuje się dowolnie długo. Można to osiągnąć w temperaturze +4° C, panującej zwykle w jaskiniach i pod powierzchnią wody. Gdy dusza powraca do ciała, medytujący budzi się z samadhi i powraca do “normalnego” życia. Lekarz badający osobę przebywającą w samadhi—takie badanie przeprowadzono np. u Sri Ramakrishny—stwierdzi fizyczną śmierć: brak pulsu, brak wskazań EKG i EEG. Temperatura spada, a ciało nieruchomieje i kamienieje, jest niezwykle twarde i zimne. “Stan skamieniało-nieruchomy”—to pojęcie powszechnie stosowane przez uczonych studiujących samadhi.

Czy to, że one zostały usunięte, swiadczy o tym, że te informacje są nieprawdziwe?