Dyskusja:Samospalenie (forma samobójstwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obawiam się, że to naruszenie praw autorskich. Artykuł skopiowany z http://www.thefiles.friko.pl/niesamowite%20zjawiska/samozaplony.html Wyślę do autora zapytanie.

Dostałem od autora informację, że to nie on umieścił artykuł ale zgadza się na jego opublikowanie na wikipedii. Lzur 15:34, 15 gru 2003 (CET)

Tylko że ten artykuł jest o wiedzy tajemnej, podczas gdy podstawowym znaczeniem terminu jest samobójstwo dokonane przez podpalenie. Coś z tym trzeba zrobić. Jakieś pomysły?Halibutt 12:54, 20 gru 2003 (CET)

Dokonałam kilku poprawek językowych, lecz moim zdaniem konieczny jest rewrite. Np. końcówka zdania "Samospalenie jest bardzo łatwo rozpoznać dzięki niebieskiemu płomieniowi, a także dzięki właściwości, że nic prócz ciała ofiary nie jest w stanie się spalić... " jest mętna, część sformułowań w artykule naiwna i niezręczna, o dość sensacyjnym wydźwięku IMO naruszającym NPoV. Co Wikipedyści na to? Selena 17:14, 25 cze 2004 (CEST)

Jak rozbudowywałem fragment na temat samospalenia to mi zupełnie nie pasowało sąsiedztwo tego artykułu o samozapłonie. Może by zrobić tak:
  • W tej notce zostawić samospalenie dotyczące protestu.
  • Wprowadzić pozycję: Zobacz także: Samospalenie jako samozapłon ciała (czy jakoś tak podobnie)
  • Wprowdzić kategorię: Niewyjaśnione zjawiska i tu można by wrzucac UFO, samozapłon, kręgi w Wylatowie itp, itd.
I jeszcze jedno proszę spojrzeć na: Wikipedysta:Paddy/opór bierny
Czy coś jeszcze dopisać, czy nadaje się to już do publikacji. Mam jeszcze sporo na ten temat, ale jest to za bardzo rozpisane i chyba nadmiarowe:Wikipedysta:Paddy/opór bierny2
junior 14:00, 28 cze 2004 (CEST)

Piotr Olszowy[edytuj kod]

  • Piotr Olszowy, 14 marca 1970 - domniemany "Wampir z Zagłębia", był osobą chorą psychicznie, zamordował żonę i dzieci poczym podpalił siebie i dom
zdecydowanie nie pasuje do tej listy. --slawojar 小山 10:25, 28 gru 2006 (CET)
  • Na pewno jest postacią kontrastową w stosunku do pozostałych. Dodałem go bo byłpostacia o której było głośno już za życia, a forma jego samobójstwa nie odbiega od pozostałych podanych w haśle. Tekst sformułowany powyżej w haśle wyraźnie stwierdza, że jest to forma samobójstwa, a często –ale nie zawsze, jest to forma protestu. Większość znanych samospaleń znałem już wcześniej, ale to właśnie było jednym z częściej wyświetlających się w wyszukiwarce internetowej. Myślę, że przez ten kontrast, on właśnie dlatego pasuje, bo pokazuje, że samospalenie to nie tylko szczytna forma protestu, ale że takie rzeczy robią też ludzie chorzy, przestępcy i tp. Taki jest mój pogląd. Ewentualnie można to jakoś inaczej, zaznaczyć w tym haśle, ale w sumie lista znanych samospaleń jest jedna, może pominąć chronologie i dać go na koniec ? Z uszanowaniem --Mateusz Opasiński 17:03, 28 gru 2006 (CET)

Samospalenie w KIjowie w 1978 roku - brak danych[edytuj kod]

wczoraj na ukrainskim kanale informacyjnym uslyszalem nastepujaca informacje (niestety to wszystko co udalo mi sie zapamietac):

21 stycznia 1978 roku w Kijowie Ukrainiec dokonal samospalenia rozrzucajac najpierw w nocy kilka tysiecy ulotek w parku. Nastepnie oblal sie benzyna (obok jakiegos pomnika znaleziono zwloki oraz kanister). Byl to protesy przeciwko okupacji sowieckiej Ukrainy, rusyfikacji. Na ulotkach widnialy hasla niezaleznosci ukrainy jako Panstwa. Niestety to wsyzstko co wiem na ten temat, nie udalo mi sie znalesc dokladnych danych, miejsca oraz nazwiska. Na ukrainskiej Wiki - ani slowa.

  • Z ciekawości poszukałem troszkę w internecie i znalazłem coś innego – Najbardziej dramatycznym aktem protestu wobec reżimu było samospalenie robotnika z Dnipropetrowska Wasyla Makuchy, byłego członka UPA i więźnia politycznego Gułagu. 5 listopada 1968 roku na Chreszczatyku w Kijowie oblał się benzyną i wykrzykując hasła "Precz z kolonizatorami!" oraz "Niech żyje wolna Ukraina!" podpalił się. Zmarł dwa dni potem w szpitalu z powodu poparzeń. [1] - Z uszanowaniem --Mateusz Opasiński 15:40, 22 sty 2007 (CET)

ks. Roland Weisselberg[edytuj kod]

Niezalogowany użytkownik w sekcji Znane przypadki samospaleń z wpisu *ks. Roland Weisselberg usunął skrót ks.
Ponieważ jednak z artu o ks. Weisselbergu jasno wynika, że był księdzem luterańskim, a z artu ksiądz jasno wynika, że tytuł ten przysługuje nie tylko duchownym katolickim, ale także duchownym innych wyznań chrześcijańskich, w tym także protestanckich, więc (mimo, że jak sądzę nie był to ewidentny wandalizm) edycję cofnąłem bez jej zatwierdzania. Jan Kszywy (dyskusja) 21:47, 31 paź 2017 (CET)