Dyskusja:Sarbinowo (gmina Dębno)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ze Zgłoś błąd[edytuj kod]

Nie zgadzam sie z interpretacją zapisu Zorbemstorp jako Czarna Woda/Czarny Potok. Nazwa pochodzi prędzej od nazwy etnicznej Sarb/Sorb, czyli Serb. W języku pomorskim nazwa ta brzmiała Sarb, w niemieckim Sorb, czytane jak [zorb]. Etymologia znajdująca się na stronie jest wyssana z palca.

Zgłosił: Szymon Wiatr 83.27.85.209 (dyskusja) 16:38, 24 lis 2009 (CET)

  • Witam! Informacja na temat słowiańskiej nazwy miejscowości Sarbinowo w gminie Dębno pochodzi z książki "Karty z dziejów Dębna", praca zbiorowa, wydawca PPH "Zapol" Dmochowski Sobczyk, Dębno 2005, ISBN 83-60140-35-9, s. 81, artykuł o miejscowości: "Sarbinowo. Była to starosłowiańska osada, która pierwotnie zwała się Czarna Woda lub Czarny Potok". Identyczna wzmianka znajduje się m.in. w Biuletyn Informacji Publicznej UM w Dębnie, Plan Rozwoju wsi Sarbinowo., stronie powiatu Myślibórz Myślibórz on-line., czy stronie Urzędu Miasta Dębno UM w Dębnie, Zabytki.. W treści powyższego zgłoszenia znajduję dwa błędy: 1). merytoryczny, gdyż na terenie gminy Dębno nie zamieszkiwali w średniowieczu Pomorzanie (mówiący językiem pomorskim), lecz prawdopodobnie odłam plemienia Lubuszan - proszę o zapoznanie się choćby ze stosownymi artykułami w Wikipedii; 2). negując zawartą w Wikipedii informację i podając inną, warto poprzeć ją weryfikowalnymi źródłami, czego autor nie uczynił. Proszę zatem autora zgłoszenia o podanie źródła dotyczącego konkretnie Sarbinowa w gminie Dębno. Pozdrawiam, Andrzej Gondek (dyskusja) 20:16, 30 lis 2009 (CET)
  • Dodam jeszcze źródło niemieckie, książkę "Kreis Königsberg/Neumark. Erinnerungen an einen ostbrandenburgischen Landkreis. Westkreuz-Verlag GmbH Berlin/Bonn, 1996", strona 340, artykuł o Sarbinowie w gminie Dębno: "Alte Ortsnamen sind Torbamstorp, Tzornendorff (Siedlung am Schwarzwasser) und Zorbanstorp (Sorbendorf)." Czyli również mamy wskazanie na "osadę nad Czarną Wodą". Andrzej Gondek (dyskusja) 20:52, 30 lis 2009 (CET)