Dyskusja:Sebastian Petrycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eustachy Petrycy z Tarnowa, brat Sebastiana z Pilzna[edytuj kod]

W roku 1626 natrafić można na dwa ciekawe zapisy, które dotyczą rodziny słynnego filozofa i lekarza, Sebastiana Petrycego, na którego nagrobku w kościele ojców Franciszkanów w Krakowie, podsumowano jego dokonania własnym stwierdzeniem ( w tłumaczeniu), iż: „Królestwu, Miastu, Wszystkim, przykładem, przestrogami, starałem się być użytecznym”. Pilźnianie zaś, krajanie Petrycego, w kościele parafialnym na okolicznościowej tablicy, skwitowali Jego zasługi stwierdzeniem: „ (…). Chluba Pilzna”.

Pierwszy, to „Spis burmistrzów pilzneńskich”, zamieszczony w opracowaniu ks. Karola Szczeklika, gdzie pod datą 1626 r. figuruje Eustachy Petrycy.

Drugi, jeszcze ciekawszy, znajduje się tarnowskiej księdze przyjęć do prawa miejskiego. Księga pisana jest po łacinie, choć zdarzają się także wyjątki, a zapis jest w języku polskim. Tamże to pod datą 17 listopada 1626 r., zamieszczono następujący wpis: „ Famatus Eustachius Petrycy Spectabilis Stanislai Petrycy Consulis Pilsnensis et Agnetis coniung. legitimus filus „Jus Civile Suscepit„ et Juramentu Magdeburgen (…). Wprowadzającym był, między in., Baltazar Buiakowicz, znany patrycjusz tarnowski. Informacje te poszerzają wiedzę o rodzinie Petrycych, niemniej jednak nie tłumaczą dlaczego brat Sebastiana przenosi się do Tarnowa pod koniec swojego życia.


Bibliografia:

Karol Szczeklik, Pilzno i Pilźnianie, reprint, Pilzno 1994, s. 172.

ADT, Regester civium suscipientiv jus civile civitatis Tharnow ab anno dni 1567, rękopis bez paginacji

Kwerenda archiwalna: Bogusław Andrzej Baczyński (BACZ)