Dyskusja:Selery zwyczajne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Selery[edytuj kod]

Skoro prawidłowa nazwa to "selery", a nie "seler", to czy w sekcji "Zmienność" "seler typowy" nie powinien być nazwany "selery typowe"? Podobnie z innymi odmianami. Upperlinesnow (dyskusja) 11:22, 30 gru 2010 (CET)

  • Nazwy gatunkowe i nazwy odmian nie muszą mieć tego samego brzmienia. W źródłach taksonomicznych nazwa rodzaju "selery" występuje zawsze w liczbie mnogiej (podobnie jak "kocanki, grzybienie, obrazki"), w publikacjach dotyczących odmian warzywnych używana jest nazwa w liczbie pojedynczej (przejrzałem kilka publikacji i wszędzie jest "seler naciowy" itd.). Sytuacja przypomina nieco kapustę warzywną. W tym przypadku stosuje się całkiem oryginalne nazwy odmian nie przypominające nazwy gatunkowej (np. kalafior a nie "kapusta warzywna kalafior"). Kenraiz (dyskusja) 18:00, 30 gru 2010 (CET)
    • Poza tym, "selery", nie "selery", ale nie powinno się stwierdzać, że któraś z nazw jest prawidłowa, skoro doszło do tak zwanej ewolucji. Słowo przekształciło się, tak jak kiedyś nie mówiono "izba", ale "izdba" (dlatego nietypowo się zdrabnia "izdebka") czy "obfity", a nie "oplwity". Nikt teraz nie stwierdza, że poprawnie jest "izdba" czy "oplwity", bo normalnie w świecie te formy słowne wymarły. Maciek.Wikipedysta (dyskusja) 19:37, 23 lip 2017 (CEST)

Cytowanie "Apteki natury"[edytuj kod]

Nie wydaje mi się, żeby cytowanie cech homeopatycznych rośliny nadawało się na działania lecznicze. Marek Mazur (dyskusja) 08:08, 25 sty 2018 (CET)