Dyskusja:Sepultura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Video-x-generic.svg
Ten artykuł jest pod opieką Wikiprojektu Filmy, którego celem jest rozwijanie artykułów z zakresu kinematografii. Każdy może go poprawić lub uzupełnić. Należy stosować się do zasad i pamiętać o właściwym stylu (więcej informacji na stronach pomocy i Wikiprojekt:Filmy/Standard).
??? Ten artykuł nie otrzymał jeszcze oceny jakości.

Soulfly, Sepultura, Ektomorf, 2Tm2,3[edytuj kod]

Powyższe cztery zespoły są powiązane ze sobą oczywiście podobnym stylem grania (ten ostatni zwłaszcza na pierwszych dwóch wydawnictwach).

Pierwsze podobieństwo, to fakt, że grają ciężką, na swój sposób "prymitywną" (bez pejoratywnego wybrzmienia!) odmianę metalu, której bądź co bądź jeszcze nigdzie jednoznacznie nie sklasyfikowano, co wprowadzało mnie już kilkukrotnie w stan osłupienia - zwłaszcza że nie ma tu jakichś płynnych granic, a styl ten jest wyjątkowo charakterystyczny i niepowtarzalny, łatwy do wyróżnienia nawet dla laika - zazwyczaj wrzuca się te zespoły do szufladki thrash metal, nu metal, ogólniej heavy metal, czy też w przypadku ostatniego, ze względu na treści tekstów, do chrześcijańskiego metalu.

Drugą wspólną cechą dla tych grup jest wprowadzanie etnicznych elementów w dość dużych ilościach, do swoich piosenek, co jeszcze bardziej krystalizuje styl muzyczny - dla Sepultury i Soulfly'a da się zauważyć wpływy brazylijskie (choć ostatnio nie tylko); Ektomorf z racji, że dwóch członków zespołu jest pochodzenia cygańskiego ma wpływ muzyki romów; W 2Tm2,3, Joszko Broda odpowiada za tę część muzyczną, toteż jest to mieszanka muzyki góralskiej (ogólniej ludów karpat) oraz dźwięków żydowskich (bo: biblijny charakter treści zespołu, elementy j. hebrajskiego w tekstach).

W związku z tym, uważam, że powinno to być w jakiś sposób zaznaczone, a najbliższym temu gatunkiem muzycznym jest, jakby nie patrzeć, folk metal, niezależnie od tego, jakie skojarzenia muzyczne niesie ta nazwa. Bliższymi określeniami są już tribal metal, tribal core, ethnic metal, ale trudno by się nimi posługiwać, skoro istnieją jedynie wśród internautów/fanów danych zespołów, nieprawdaż?

Jeśli ma się w ogóle rozwinąć z tego jakaś dyskusja, proszę o nią przy artykule zespołu Soulfly - tutaj napisałem tylko dla informacji, a nie chcę być posądzony o zaśmiecani wieloma dyskusjami o tym samym.

--Bóg Markus 02:46, 3 sie 2006 (CEST)