Dyskusja:Siemion Budionny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ciekawy pogląd, ale nie nadajacy się w tej formie do artykułu, dodany przez IP:

Jego teorie wojskowe mogły równie dobrze pochodzić z nie napisanych instrukcji Attyli, króla Hunów lub Dżyngis-Chana: we wszystkich okolicznościach zalecały prowadzenie ostrej szarży kawaleryjskiej. Lubił bawić się w towarzystwie, nie wylewał za kołnierz i był w zasadzie człowiekiem prostodusznym, a swoim zachowaniem przydawał przynajmniej trochę kolorytu szarej rzeczywistości pierwszych lat sowieckiej historii. Ale wtedy, kiedy Niemcy rozwijali nowoczesną armię zmechanizowaną, Budionny wciąż tkwił w przeszłości.

W 1941 roku dowodził wojskami rosyjskimi na Ukrainie i w Besarabii przeciwko Niemcom. Miał wtedy 58 lat i był już zupełnie zgrzybiałym człowiekiem. Rosjanie górowali nad Niemcami stosunkiem trzy czy nawet cztery do jednego w liczbie żołnierzy i czołgów, ale Budionny nie był w stanie wiele zdziałać, ponieważ Rundstedt i Kleist zaciskali wokół niego pętlę. Wskutek nieudolności Budionnego Rosjanie stracili między lipcem a wrześniem 1941 roku 1 500 000 żołnierzy. Mimo odebrania mu dowództwa, otrzymał tytuł "Bohatera Związku Radzieckiego". Był to przykład lojalności Stalina w stosunku do starych przyjaciół.

=====================================================================================================================================================[edytuj kod]

W artykule umieszczono "wojnę polsko-bolszewicką" 1919/1920 roku w ramach podtytułu "Wojna domowa w Rosji". Jest to pogląd zgodny z historiografią sowiecką. W poglądzie tym zakłada się jakoby II Rzeczpospolita była częścią Rosji. Jest to pogląd obcy polskiej, i nie tylko, historiografii. Wojna polsko-bolszewicka rozegrała się między dwoma państwami - II Rzeczpospolitą Polską i Rosją Sowiecką. K.S.

===============================================================================================================================================[edytuj kod]

miejsce urodzenia[edytuj kod]

Budionny urodził się w Rostowskiej oblasti, w rejonie Proletarsk, a więc nie koło Rostowa w oblasti Jarosławskiej, lecz w zupełnie innej części Rosji - obok Rostowa nad Donem. Nazwa chutoru się zgadza.

Odznaczenia Budionnego[edytuj kod]

W tekście, w części dotyczącej orderów i odznaczeń znalazł się istotny błąd: otóż wśród odznaczeń Budionnego wymieniony jest Order Wojenny Św. Jerzego I,II,III i IV klasy (w ramce z odznaczeniami) i Wojskowy Order Św. Jerzego w tekście. Otóż Budionny nie mógł otrzymać tych orderów, bowiem ich statut pozwalał na przyznawanie ich tylko oficerom. Order Wojenny Św. Jerzego I klasy był dużą rzadkością i otrzymywali go tylko zasłużeni dowódcy dużych operacji. Budionny był natomiast odznaczony krzyżem przeznaczonym dla niższych rang - podoficerów i żołnierzy i istotnie wszystkimi jego IV klasami. Był to Znak Otliczia Wojennogo Ordena Swiatogo Gieorgija, zwany od 1913 r. Gieorgijewskim Kriestem, czyli Krzyżem Św. Jerzego. To istotna różnica i zwracam na to uwagę Autora hasła.

Poprawione! - LukGasz