Dyskusja:Spółdzielnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nie byłoby dobrze, gdyby tekst zamienił się w kopię Dziennika Ustaw - "Ustawa Prawo Spółdzielcze". To każdy łatwo znajdzie sam gdzie indziej, choćby na stronach Sejmu czy Ministerstwa Gospodarki. Ważniejsze są informacje porównujące spółdzielnie z innymi rodzajami przedsięwzięć gospodarczych - wady i zalety.

Nietknięty jest też jeszcze aspekt historyczny - ruch spółdzielczy w Polsce (także przedwojennej) i na świecie.

--Julo 01:36, 24 mar 2005 (CET)

Podany link może być bardzo pomocny do opracowania rysu historycznego...

Spółdzielnia to nie jest przedsiebiorstwo lecz forma współpracy miedzy ludxmi. Przedsiebiorstwo może byc przez daną spółdzielnię prowadzone.

Przydałyby się jeszcze informacje o czysto papierkowej formie - czy spółdzielnie też wymaga wpisu do KRS czy nie...

Liczby[edytuj kod]

http://www.ekonomiaspoleczna.pl/wiadomosc/749405.html Inne dane o liczbie spółdzielni (9 tys.) ale też info o 8 milionach członków spółdzielni w Polsce - po zweryfikowaniu warto dodać też info o ilości członków spółdzielni Sagi2007 (dyskusja) 21:32, 21 gru 2013 (CET) + obroty 65 miliardów zł rocznie http://forsal.pl/artykuly/695225,sprawiedliwy_podzial_zyskow_w_spoleczenstwie_pomocna_dlon_niewidzialnej_reki.html Sagi2007 (dyskusja) 21:39, 21 gru 2013 (CET)

Daty[edytuj kod]

Kolebką ruchu spółdzielczego była XIX wieku Anglia. Tu w roku 1843 w miejscowości Rochdale powstała jedna z pierwszych spółdzielni. Trochę niżej Jednym z prekursorów spółdzielczości na terenach Polski był Stanisław Staszic, który w 1816 roku założył w swoich dobrach Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie o pokolenie wcześniej. Potrafi to kto pogodzić? Pilot Pirx (dyskusja) 18:22, 4 lis 2017 (CET)