Dyskusja:Stacja kolejowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brak definicji[edytuj kod]

Pozwoliłem sobie dodać do tego hasła szablon {{Dopracować}}, bo obecna definicja jest kompletnie niezrozumiała dla kogoś, kto nie jest fascynatem transportu szynowego. @Alan ffm raczył szablon usunąć z komentarzem, że zagadnienie tak jest definiowane zarówno ustawowo, jak i w publikacjach fachowych i naukowych. Kłopot w tym, że tu nie ma sprzeczności. Ja rozumiem, że tak temat definiują specjaliści i ustawodawca, problem w tym, że jest to definicja hermetyczna, w praktyce niezrozumiała dla przeciętnego odbiorcy encyklopedii o profilu ogólnym (por. hasło bezpiecznik w Encyklopedii Powszechnej i w leksykonie specjalistycznym). Nie postuluję tu, żebyśmy pisali zdroworozsądkową jak na en wiki ("miejsce, gdzie pociągi zatrzymują się regularnie by załadować lub rozładować towar lub pasażerów"), ale definicja prawna a encyklopedyczna to dwie zupełnie rożne sprawy.

Bardzo chętnie bym sam napisał lead od nowa, z uwzględnieniem formalnej nomenklatury fachowej i wyjaśnieniem terminów niezrozumiałych dla przeciętnego zjadacza chleba, ale zwyczajnie uznałem, że fachowcy od kolei lepiej się na tym znają i zrobią to lepiej ode mnie. Stąd szablon. //Halibutt 14:26, 7 sty 2016 (CET)

"definicja jest kompletnie niezrozumiała dla kogoś, kto nie jest fascynatem transportu szynowego" - to nie stanowi konstruktywnego zastrzeżenia. Ewentualnie niezrozumiałe dla kogoś pojęcia są podlinkowane i w miarę weryfikowalnie opracowane w odrębnych artykułach. Tak między nami, ja też nie za bardzo rozumiem tysięcy opracowanych w WP artykułów w obcych mi dziedzinach, tylko się tym raczej nie chwalę:)
Ww. zdroworozsądkowa definicja w en-wiki zawiera IMO OR-we dyrdymały nie na temat, jeśli już to jest to bliższe zdroworozsądkowej definicji przystanku kolejowego. Choć na wsje strany mira też nie będę tu głową ręczył, bo już i w jako tako zrozumiałym świecie anglojęzycznym nie wiem jak tam sobie np. w Indiach definiują takowe miejsca przeznaczone do wsiadania na dachy pociągów, a co tu mówić o przypadkach definiowanych we wszelakich krzaczastych alfabetach:) --Alan ffm (dyskusja) 00:30, 11 lut 2016 (CET)