Dyskusja:Stanisław Likiernik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

by uniknąć aresztowania przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa[edytuj kod]

a dzisiejszy Trybunał Konstytucyjny jest "demokratyczny" czy "PiS-owski"?
By uniknąć takich dywagacji nie powinno być przymiotnika "komunistyczny" zwłaszcza, że wiadomo o jaki Urząd Bezpieczeństwa chodzi i pozwala uniknąć dywagacji także do tego w jakim sensie UB miałby być komunistyczny.

W sekcji "losy okupacyjne" brak mi szczegółów, jak udawało mu się żyć po aryjskiej stronie. Podobnie jak z np. Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, co właśnie napomknąłem w https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_kategorii:Polscy_%C5%BBydzi_%E2%80%93_%C5%BCo%C5%82nierze_i_dzia%C5%82acze_polskich_organizacji_podziemnych_II_wojny_%C5%9Bwiatowej, poczucie identyfikacji wtedy bywało narzucane (w sumie, o tym też 1. słowa poematu J. Tuwima "My, Żydzi Polscy", choć sam nie był wtedy pod okupacją) i uzasadnione wydaje się dopisanie mu - tym bardziej, że jest już ta o walczących w podziemiu - https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Polscy_%C5%BBydzi, i K. K. Baczyńskiemu też.

W sekcji "Losy powojenne" konieczne jest dopisanie, że "przypomniano" o nim w związku z omawianiem reprywatyzacji w W-wie kamienicy na ul. Noakowskiego, tj. ani komisja weryfikująca to jakoby w trosce obiektywnej, ani wybrani przez nią 1 z (nie?)świadomych nabywców kradzionego nie zabiegali, by ją przywrócić jemu, jako 1 z historycznych spadkobierców, a o co sam, w imię swych zasad i etosu życia, nie zabiegał. O tym np. (losowo, na szybko, 1. strona wyników w Google search "dokładnie") http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,20908230,reprywatyzacja-po-warszawsku-kamienica-kolumba.html, http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,17016638,Kamienice_przy_Noakowskiego_oddane_mimo_oszustwa__KULISY.html, https://www.salon24.pl/u/masz99/726783,kamienica-noakowskiego-16-to-nie-gwodz-do-lecz-cala-trumna, https://dorzeczy.pl/12920/Prokuratura-przeslucha-Waltzow-Chodzi-o-kamienice-przy-Noakowskiego.html, https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,szemrana-historia-brkamienicy-waltzow,216316.html, https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,historia-kamienicy-waltzow-brzwrot-z-upowaznienia-kaczynskiego,215618.html, https://warszawa.onet.pl/warszawa-kamienica-rodziny-meza-gronkiewicz-waltz-nowe-fakty/vw6srzk, https://opinie.wp.pl/bohater-powstania-warszawskiego-stanislaw-likiernik-zabilem-go-to-bylo-jak-pstrykniecie-palcem-6126020301981825a, http://miastojestnasze.org/haniu-gdzie-jestes/ itd., z różnych orientacji politycznych, a z lat też wcześniejszych, przed komisją, np. 2014.