Dyskusja:Stanisław Mackiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W tekście jest odnośnik do Wandy Krahelskiej, ale jest to przypadkowa zbieżność imienia i nazwiska pomiędzy żoną Cata i współzałożycielką Żegoty. Żona Cata urodziła się w roku 1900, a nie w 1886 roku. Żona Cata była naszą sąsiadką z ulicy Bruna w Warszawie.

Rząd[edytuj kod]

Nie ma wspomniane nic o jego udziale w polityce rządów na uchodźstwie.

  • Odznaczenia - wiadomo za co ?
  • Publicystyka

Należałoby scharakteryzować bliżej jego publicystykę, wyglądającą na przykład pomieszania z poplątaniem. Wyliczenie wszystkich fantazji czy w najlepszym razie półprawd zajęłoby dużo miejsca (mam nadzieję, że ktoś kiedyś tego dokona), kilka dla przykładu:

- w książce "Stanisław August" utrzymuje, iż król ten w 1793 chciał abdykować, by nie dopuścić do nowego sejmu rozbiorczego, lecz ustąpił wobec szantażu zaborców ("Szantaż polega na groźbie rozbioru ostatecznego"), musiał zatem pozostać, by ocalić resztki kraju itd. Twierdzenie podane bez jakiegokolwiek dowodu.

Emanuel Rostworowski opisuje to zupełnie inaczej. Stanisław August "wobec żądań rozbiorowych kilkakrotnie zgłaszał chęć złożenia korony. Wyzbywając się korony, traciłby równocześnie związane z nią dochody i stałby się niewypłacalnym bankrutem ściganym przez wierzycieli. Chcąc uniknąć tej upokarzającej dla siebie i krzywdzącej dla wierzycieli sytuacji, sprawę abdykacji wiązał z warunkiem spłaty długów. W ten sposób utracił swobodę demonstracyjnego zrzeczenia się korony." ("Ostatni król" 1966, s. 315).

- o 2 Wojnie Światowej Cat wielokrotnie pisał tak, jakby to nie Hitler zawinił napadając na Polskę czy Stalin, który go do tego zachęcał (Aleksander Bregman, Najlepszy sojusznik s. 13), lecz Anglia, która "nie tylko chciała, aby Polska poszła na pierwszy ogień wojny z Niemcami, ale chciała jeszcze, aby Polska w tej wojnie była możliwie bezbronna, aby możliwie prędko tę wojnę przegrała" ("Polityka Becka", Paryż 1964, s. 170, cyt. za : Jerzy Łojek "Agresja 17 września" 1990, s. 28). Przypomina to twórczość komunistycznych propagandystów, zauważa Łojek.

- w "Europa in flagranti" podobnie - za wybuch 1 Wojny Światowej odpowiadać ma nie carat (który, wedle Apisa, miał doradzić zamach w Sarajewie), ani Niemcy które najechały na neutralną Belgię, tylko "Anglicy", gdyż ich "nie powstrzymali, choć mogli". Tymczasem Edward Grey próbował zwołać międzynarodowy zjazd dyplomatów, by zapobiec wojnie, co Bethmann Hollweg odrzucił, twierdząc, że nie wolno „w sprawach serbskich pozywać Austrii przed trybunał europejski”. Myśl zjazdu Grey powtórzył jeszcze w końcu lipca, już po rozpoczęciu wojny. Karol Lichnowsky 1 sierpnia donosił z Londynu, iż jeśli Niemcy nie zaatakują Francji, Wielka Brytania zachowa neutralność, itd. (Janusz Pajewski, "Pierwsza Wojna Światowa" passim). Pilot Pirx (dyskusja) 11:57, 15 sie 2018 (CEST)

Pochodzenie[edytuj kod]

"Pochodził ze zubożałej polskiej rodziny ziemiańskiej..." Jerzy Jaruzelski wyraźnie wskazuje, że Stanisław Cat Mackiewicz pochodził z dość zamożnej rodziny. "Stanisław urodził się w Petersburgu (18 XII 1896 r. starego stylu) w zasobnym domu mieszczańskim."; "(...)ojciec był współwłaścicielem dużej firmy win 'Fochts i Ska' oraz kamienic w Petersburgu." - Jerzy Jaruzelski "Stanisław Cat Mackiewicz 1896-1966 Wilno Londyn Warszawa"

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

St. Mackiewicz "jako dziecko wykazywał duże zdolności". Tyle - i aż tyle - powiedział Jacek Bartyzel do kamery G. Brauna. Gdyby była to relacja rówieśnika Mackiewicza, może miałaby minimalne cechy wiarygodności (chociaż przechył hagiograficzny byłby też możliwy). Alas, J. Bartyzel urodził sie w 60 lat po Mackiewiczu. P.S. Pisarz NIE NAZYWAŁ SIĘ Cat-Mackiewicz, a tylko podpisywał swoje felietony słowem "Cat.". Zgłasza: [@] 89.231.108.30 (dyskusja) 19:45, 4 wrz 2017 (CEST)