Dyskusja:Stefania Skwarczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Do autora hasła: Hasło bardzo szczegółowe ( często podaje informacje trzeciorzędne w jej dokonaniach, biografii i osiągnięciach naukowych!) , natomiast to co w biografii Stefanii Skwarczyńskiej było najważniejsze, czyli kilkudziesięcioletnia praca w Uniwersytecie Łódzkim została potraktowana jednym zdaniem. Wystarczy zaglądnąć do Polskiego Słownika Biograficznego (nie ma go w bibliografii do hasła!!, ) aby dane o kilkudziesięcioletniej pracy, zasługach i dokonaniach Prof. Stefanii Skwarczyńskiej w Uniwersytecie Łódzkim wymienić. To były jej najważniejsze osiągnięcia, to ceniła najbardziej. Nie wspomniano, że była członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, potem także członkiem Polskiej Akademii Nauk. Była twórczynią pierwszej w Polsce Katedry Teorii Literatury, powoływała do życia pierwszy w Polsce uniwersytecki ośrodek badań filmoznawczych etc. etc. Katedra Teorii Literatura uzyskała nazwę Katedry Teorii Literatury, Teatru i Filmu, potem została Instytutem Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych. Przewodniczyła przez kilkanaście lat komisjom Międzynarodowego Komitetu Slawistów itd. itd. jeśli autor hasła zechce ze mną się porozumieć proszę bardzo: grzegorzgazda@poczta.onet.pl

  • Zamiast kontaktu osobistego (rzadko praktykowanego) zapraszamy do uzupelnienia artykulu. Trzeba tylko pamietac o podawaniu zrodel, zgodnie z zasada weryfikowalnosci. Polecam Pomoc:Przypisy.

W razie klopotow, pytac nalezy na pytaniach nowicjuszy. 109.233.47.132 (dyskusja) 10:19, 15 cze 2018 (CEST)

Dziękujemy za wpis. Wikipedia jest z zasady wolną encyklopedią i jest tworzona dobrowolnie w oparciu o dostępne twórcy źródła. Jeśli uważa Pan, że w biogramie brak jest jeszcze istotnych informacji to zachęcam to uzupełnień hasła w oparciu o wiarygodne źródła. Lowdown (dyskusja) 10:46, 15 cze 2018 (CEST)


W przypisach zamieszczono Bibliografię zawartosci "Zagadnień Rodzajów Literackich" wydaną w Siedlcach, ktora zawiera liczne błędy i niedoskonalości. Warto w to miejsce podać: Natalia Lemann, Wykaz zawartości tomów I - L "Zagadnień Rodzajów Literackich" (w:) "Zagadnienia Rodzajow Literackich",t.LI, zeszyt 1-2 (101-102), Łódź 2008, s. 255-334.

Inna rzecz, w treści hasła zapisano: "Teoria listu. Lwów 1937 (pierwsze wznowienie: Białystok 2005)" - zamiast formuły "pierwsze wznowienie" należało by napisać raczej "drugie wydanie". Ponadto ukazało się ono w roku 2006 (taką inf. zawiera karta tytułowa), a nie jak zapisano w 2005.

Kurjer Łódzki[edytuj kod]

@AusLodz Odnośnie Twojej edycji - wycofałem informację o "Kurjerze Łódzkim", którą dodałeś bez podania źródła. Zajrzałem do cyfrowej wersji tego czasopisma tutaj i w numerze 10 (wydanym de facto 10 stycznia 1939, a nie - jak podałeś - w marcu 1939) nie ma zdjęcia portretowego Stefanii Skwarczyńskiej. Lowdown (dyskusja) 16:17, 16 lis 2018 (CET)