Dyskusja:Szwajcaria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

czy wjezdzając do szwajcarii jest potrzebny paszport

  • Tak. (Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, zatem nie obowiązują ją przepisy wspólnotowe dopuszczające przekraczanie granicy na podstawie krajowego dokumentu tożsamości - dowodu osobistego.)
Jak się nie znasz, to nie pisz głupot. Dowód osobisty jest ważny przy wyjazdach zarówno do państw UE jak i całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Szwajcaria, Lechtenstein, Norwegia itd.). Jest jednak jeden wyjątek - zgodnie z art.1 ust.3 pkt.3 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 z późn. zmianami), dowód osobisty jest dokumentem "upraniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej". Tak więc, jeśli wylatuje się z polskiego lotniska do Szwajcarii to należy mieć paszport, bo wymagają go polscy pogranicznicy a nie szwajcarscy!!!
Choć w praktyce i ci nasi to olewają i jak mają dowód to się nie czepiają. Wulfstan 22:11, 10 lip 2006 (CEST)
Do Aotearoa: Nie pomyslałeś, że tamten człowiek pisząc swoją odpowiedź mógł mieć na uwadze stan prawny między 1 maja 2004 a 1 kwietnia 2006 (kiedy to dopiero wtedy wszedł w życie Protokół Dodatkowy rozszerzający Umowę UE-Szwajcaria o swobodnym przepływie osób na nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej) + ew. swoje doświadczenia na granicy szwajcarskiej? Waż bardziej formy językowe swoich wypowiedzi.
Do Aotearoa: Pomyliłem się. Ostatni raz przekraczałem granicę niemiecko-szwajcarską (w okolicach Konstanz) w lutym bierzącym roku i musiałem okazać paszport. Faktycznie, od 1 kwietnia można wjechać do Szwajcarii na podstawie dowodu osobistego (ale na pobyt nie przekraczający 90 dni - powyżej tego limitu trzeba mieć paszport i wizę). Co do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to - wg Wielkiej encyklopedii PWN, t.8, Warszawa 2002 (s.460) oraz Encyklopedii PWN.pl - nie obejmuje on Szwajcarii (na skutek sprzeciwu wyrażonego w referendum z 1992 roku).

Aotearoa, też nie masz racji. Dowód osobisty jest ważny przy wyjazdach do państw, które podpisały układ z Schengen. Szwajcaria zamierza do tego układu przystąpić, ale jeszcze nie przystąpiła (przynajmniej tak stoi u nas w odnośnym artykule). Więc na razie trzeba mieć paszport niezależnie czy samolotem czy samochodem. Olaf 22:17, 10 lip 2006 (CEST)

To proponuję przeczytać informacje o dokumentach potrzebnych do przekraczania granicy na stronach MSZ lub Straży Granicznej (cytat ze strony MSZ dot. Szwajcarii: "PRZEPISY WJAZDOWE. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu turystycznego do 90 dni jest paszport lub (od 1.04.2006 r.) dowód osobisty. Uwaga: Należy zwrócić uwagę,iż zgodnie z art.1 ust.3 pkt.3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 z późn. zmianami, dowód osobisty jest dokumentem "upraniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej". Tak więc, jeśli cel podróży leży poza terytorium państw UE, to polscy podróżni przy kontroli wyjazdowej na polskich lotniskach muszą legitymować się paszportem, a nie dowodem osobistym"; na stronach Straży Granicznej wymienione są państwa które na podstawie umów zawartych z Unią Europejską korzystają ze swobody przepływu osób: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, San Marino, Watykan, Monako, Andora). A układ z Schengen dotyczy czegoś innego (likwidacji kontroli na granicach), a tu chodzi o uproszczoną kontrolę. Aotearoa 09:11, 11 lip 2006 (CEST)

MIESZKAM W SZWAJCARII I CZYTAJAC WASZE WYPOWIEDZI USMIALEM SIE POTRZEBNY JEST PASZPORT PRZY PRZEKRACZANIU GRANICY, INACZEJ NIE BEDA Z WAMI ROZMAWIALI BA MOGA WAS DO WIEZIENIA WSADZIC ZA ZBEDNE DYSKUSJE.

  • Choć w praktyce i ci nasi to olewają ale tekst

Ze zgłoś błąd[edytuj kod]

W Szwajcarii istnieje Trybunał Federalny o funkcjacj najwyższych sądowniczych, więc zdanie że nie istanieje jest blędem. A źródło jest oczywiście Konstytucja (art.122 i 123)

Zgłosił: Kanalizer 79.185.44.7 (dyskusja) 17:58, 30 gru 2008 (CET)


brakuje mi informacji o wprowadzeniu wiecznej neutralności na kongresie wiedeńskim w 1815 roku


Dział o podziale administracyjnym jest nieczytelny, co do za nazwy kantonów przy datach, daty ich powstania>?

Gospodarka Szwajcarii - nieaktualne[edytuj kod]

Drodzy Wikipedowicze,

Rozdział o gospodarce Szwajcarii jest bardzo nieaktualny. Giełda w Zurychu na pewno nie jest największa w Europie, a wśród banków brak choćby wielkiego UBS.

Przydałoby się, żeby ktoś to poprawił, o ile ma aktualniejsze dane i chwilę czasu. Ja postaram się coś zmienić w miarę możliwości czasowych.

Import z Geografia Szwajcarii[edytuj kod]

W sekcji Geografia wykorzystano część art. Geografia Szwajcarii, który utworzył Thorongilion (pełna lista autorów tu). Kpjas φ 10:06, 16 cze 2012 (CEST)

z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj kod]

Status: niezałatwione

Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.

1. "fondue [...], białego wina i likieru wiśniowego." Kirsch to wódka czereśniowa, a nie likier wiśniowy. Niesłodki destylat. Coś jak nasza śliwowica. Kirsche to czereśnia, wiśnie to Sauerkirsche. Z niewiadomych przyczyn praktycznie nie rosną w Szwajcarii (kilkoro znajomych próbowało - nie chcą rosnąć).

2 "...a różne wyznania protestanckie z 26,9% populacji (48,8% w 1970), z których najwięcej wyznawców liczy kalwinizm."

Wydaje mi się (z danych liczbowych), że tu chodzi konkretnie o Kościół Ewangelicko Reformowany - jeden z kościołów historycznych Szwajcarii (Landeskirche). Więc nie różne wyznania protestanckie a konkretnie różne odłamy Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Czyli oczywiście nie luteran, ale oznacza to jednak automatycznie kalwinizmu. Pewnie około połowy tego to zwinglianizm (odłam pierwotny wobec kalwinizmu i oczywiście starszy od niego, różny trochę doktrynalnie w tym w najbardziej znanej sprawie - predestynacji). Częścią kościoła reformowanego są również waldensi. Odłam starszy nawet niż cała reformacja (dawni albigensi), który się potem przyłączył do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Zgłasza: Pawel 81.62.42.237 (dyskusja) 00:44, 6 gru 2015 (CET)

Ad. 1. Mamy niezły artykuł o kirschu, więc go po prostu podpiąłem (dzięki!) Ad. 2. Nie znam się, ale może @Leszek Jańczuk...?--Felis domestica (dyskusja) 01:36, 6 gru 2015 (CET)

"

Niezły? Troszku poprawiwszy językowo... Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 01:58, 6 gru 2015 (CET)