Dyskusja:Tajny Uniwersytet Ukraiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
  • Szykany wobec uniwersytetu były związane głównie z tym, że był nielegalny. Jaki bowiem procent studentów stanowili członkowie UWO ? Śmiem twierdzić, ze niewielki. Państwo polskie w owym czasie było nastawione na konfrontację z mniejszościami narodowymi, a już z ukraińską w szczególności. Zresztą parę lat później, w 1930 roku, nastąpiła wielka akcja pacyfikacyjna ludności wiejskiej, a w 1938 akcja burzenia cerkwi ... Birczanin (dyskusja) 09:53, 15 paź 2008 (CEST)

Nie bedziesz ukraińcu Polskiej historii pisał wg swojego uznania. Państwo Polskie walczyło z terrorystami przeprowadzającymi zamachy, poczytaj Mazura źródło które dodałem, pisze wyraźnie o powiązaniach UWO z tajnym uniwersytetem, który skupiał niewielką cześć ukraińskich studentów o nacjonalistycznych poglądach, znaczna większość nadal studiowała na Polskich uniwersytetach. A co do polityki polskiej wobec mniejszości to była za mało zdecydowana i za mało surowa wobec nacjonalistów. Stalin stosował tysiąckroć brutalniejsze metody.

  • Tykać to sobie pan może swoich znajomych, do mnie proszę zwracać się bardziej oficjalnie, bez podkreślania na początku mojej narodowości. Co do meritum, to oczywiście studiowały na tajnym uniwersytecie osoby powiązane z UWO, ale było tych osob kilkanaście, a studentów kilkuset. Poza tym w cytowanej rzez nas ksiażce pan Mazur opisuje szykanowanie na polskich uczelniach Lwowa studentów żydowskich i ukraińskich, do pobić, a nawet kilku morderstw włącznie. Co do przedwojennej polityki polskiej, to trzymajmy się faktów. Wszyscy dobrze wiedzą, jakie były jej skutki. Bez serdeczności, Birczanin (dyskusja) 10:23, 15 paź 2008 (CEST)


Owszem, niemiecka mniejszość narodowa rozzuchwalona łagodną polityką stworzyła V kolumnę i czynnie wzięła udział w sprowokowaniu II wojny światowej również stosując akty terroru - np. podkładając bombę na dworcu w Tarnowie 26 sierpnia 1939. Niskie kary dla ukraińskich zamachowców i nacjonalistów spowodowały, że nie mieli oni skrupułów w zabijaniu Polaków i Ukraińców im przeciwnych. Oczywiście trzeba podreślić, że rusini w 1919-1921 nie byli w stanie stworzyć państwowości (nikłe poparcie dla Petlury). Udało sie do dopiero w 1991 i nacjonaliści nie mieli w tym żadnej zasługi. Powiem więcej przez nich stało sie to tak późno. Dopiero po czystkach stalinowskich udało się oczyścić naród ze szkodliwego elementu, który od klikunastu znów napływa i psuje braterstwo Polski i Ukrainy.

  • Myli pan podstawowe fakty - pisze pan o Rusinach na terenach, gdzie ich nie było. Proszę sobie sprawdzić, gdzie znajdowało się państwo Petlury (URL) - na pewno nie w Galicji, wiec i Rusinów tam być nie mogło. Według terminologii rosyjskiej byli to Małorosjanie :) A jeżeli pisze pan, że jednym z powodów II wojny światowej mógł być zamach w Tarnowie 26 sierpnia 1939, to kompromituje się pan zupełnie - Niemcy do tej wojny szykowali się od wielu lat. --Birczanin (dyskusja) 10:46, 15 paź 2008 (CEST)


Gratuluje umiejętności interpretacji tekstu, nie dziwią mnie już pańskie tendencyjne wpisy do Polskiej historii, chodziło mi oczywiście o prowokacje niemieckie wobec Polski i Polaków, które miały miejsce przed wybuchem wojny, mające niejako usprawiedliwić wkroczenie niemców - prowokacje w Gdańsku, podłożenie bomby o którym pisałem i napad na radiostacje w Gliwicach. Z taką obiektywnością i spojrzeniem na fakty powinien mieć Pan zablokowany dostęp do Polskiej Wikipedii. Na pewno II RP nie była wzorem dla postępowania wobec mniejszości, ale trudno oczekiwać inwestowania w uniwersytety dla ludzi, którzy uderzają w instytucje państwowe. Co do powiązań to są one dużo większe niż te, które Pan sugeruje, odsyłam do źródła, które podałem.

  • Gdyby inwestowano w szkoły i uniwersytet, nie byłoby później tylu problemów. A że chciano wychować ciemną masę roboczą, to sobie wychowano ... --Birczanin (dyskusja) 13:04, 16 paź 2008 (CEST)
  • Panie Pawski, wstawia pan szablon {fakt} do swojej edycji. Proszę o wstawienie go przy tych fragmentach moich edycji, co do których ma pan wątpliwości, a ja je uźródlowię. --Birczanin (dyskusja) 12:59, 29 wrz 2010 (CEST)


użytkowniku Birczanin nie oczerniaj mnie po raz kolejny bezpodstawnie. Wstawiam szablon do zdania, które widniało przed Twoją kolejną fantastyką na tym portalu.

Co do uźródłowienia przez Ciebie hasła to powinno się je dokonywać przy okazji pierwotnego edytowania, w związku z czym spójrz w "historię" i będziesz wiedział co masz uźródłowić.

Ty użytkowniku Bircznin zobowiązałeś się już poprzeć rzetelną literaturą inne niewiarygodne hasło napisane przez siebie - hasło Andrij Łastowećkyj. Jak zwykle tego nie uczyniłeś, mimo próśb kilku wikipedystów. A z taką miłą chęcią dowiedziałbym się z jakiej nacjonalistycznej ukraińskiej publikacji takie skrajne rzeczy zaczerpnąłeś.

--Pawski (dyskusja) 15:03, 29 wrz 2010 (CEST)

  • Proszę o wstawienie szablonu fakt w miejscach, ktore wzbudzają pana wątpliwości. --Birczanin (dyskusja) 15:15, 29 wrz 2010 (CEST)


dodałem szablon "fakt", tylko zastanawiam się ile miesięcy będę czekał na uźródłowienie i czy w ogóle się doczekam.

--Pawski (dyskusja) 15:32, 29 wrz 2010 (CEST)