Dyskusja:Thomas Alva Edison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Video-x-generic.svg
Ten artykuł jest pod opieką Wikiprojektu Filmy, którego celem jest rozwijanie artykułów z zakresu kinematografii. Każdy może go poprawić lub uzupełnić. Należy stosować się do zasad i pamiętać o właściwym stylu (więcej informacji na stronach pomocy i Wikiprojekt:Filmy/Standard).
??? Ten artykuł nie otrzymał jeszcze oceny jakości.

A artykule jest błąd. Napisano iż Edison wynalazł żarówkę a naprawdę wynalazł ją 19 lat wcześniej i opatentował na rok przed Edisonem Joseph Wilson Swan. Zresztą tutaj jest info: Joseph Wilson Swan

"Wiele kontrowersji wzbudzały jego metody egzekwowania swoich praw patentowych." Może jakieś wyjaśnienie, tych "kontrowersji"? Z tego, co mi wiadomo, Edison wynajmował detektywów, którzy ścigali ludzi chcących zarabiać na opatentowanych przez niego wynalazkach. Ponieważ nie widzę tu żadnych "kontrowersji", należy się wyjaśnienie od autora cytowanego zdania, co było tak "kontrowersyjne". Poproszę o szczegóły.

czy to prawda ze Edison nie wynalazł żarówki tylko pierwszy ją opatentował??

Krzesło elektryczne[edytuj kod]

Wynalazcą nie był Edison. http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_P._Southwick

Płyta Gramofonowa[edytuj kod]

Edison wynalazł płytę gramofonową? Wszędzie (nawet tutaj na Wikipedii) spotkałem się nieraz z tym, że wynalazł ją Emil Berliner. Proszę o sprostowanie.

Jeden z najbardziej znanych[edytuj kod]

Czasami porównuję sobie hasła w Wikipedii amerykańskiej i polskiej. Niejednokrotnie zastanawiało mnie, dlaczego w tej pierwszej hasła rozpoczynają się w stylu "Thomas Alva Edison was an American inventor and businessman", podczas gdy w polskiej - "Thomas Alva Edison – jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie". Dlaczego Autorzy na polskiej Wikipedii poczuwają się do rozpoczynania haseł biograficznych od wyrażenia oceny danej postaci ("jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców") zamiast, wzorem Amerykanów, podać po prostu, kim dana postać była ("was an American inventor and businessman"), a ocenę zostawić czytelnikowi. Mnie osobiście ta maniera w naszej Wikipedii bardzo irytuje, gdyż odnoszę wrażenie, że Autorzy mają czytelników za idiotów, którym trzeba prosto i klarownie wytłumaczyć, że Edison wielkim wynalazcą był.