Dyskusja:Tran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nazywanie przez firmy produkujące "suplementy diety" tranem innych olejów (z rekina, wieloryba) jest nadużyciem - co już pomijam. Ale takie informacje zamieszczane na stronach tych firm i pisanych tam artykułach nie jest to źródłem.

W Polsce skład tranu określa Farmakopea Polska. Niezmiennie w każdym wydaniu monografia tranu Iecoris Aselli oleum podaje, że jest to tłuszcz z wątroby dorsza.

Mateusz: Niezgodne jest to z definicja wedlug slownika jezyka polskiego: http://sjp.pwn.pl/szukaj/tran.html

Odnosnie linku do strony alivia.org.pl, prowadzi on do artykulu na phys.org (2011-03) ktory opisuje publikacje. Niestety nie ma tam linku do publikacji, lecz tylko autorow i informacje na temata 'journal'. Wiec wedlug tego znalazlem owe badanie ktore musi byc tym zamierzonym: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cncr.25709/abstract Wedlug abstraktu, zupelnie zostalo zmienione znacznie tego badania. Jedyna konkluzja osignieta bylo posiadanie wiekszej masy podczas uzywania tranu. Na tej podstawie, usuwam tekst. Prosze o podanie lepszych linkow.

Tran a rekin[edytuj kod]

Pragnę poinformować i zwrócić uwagę na poważny błąd . Otóż tran NIE jest produkowany z wątroby rekina, fakt, że można pozyskiwać tłuszcz z wątroby rekina, ale nie można nazwać go tranem. Proszę to poprawić.Pozdrawiam

Jabłoński Maciej Macik4mfz (dyskusja) 17:08, 9 cze 2018 (CEST)