Dyskusja:Truso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witam proszę o dodanie do sekcji "Powiesci związane z Truso" Wojciecha Szydę z utworem Sicco. z góry uprzejmie dziękuję Karol

Do Popika[edytuj kod]

Sorrki, że tu ... ale nie Zostawiłeś innych namiarów. Masz rację to był mój błąd ... przegapiłem po prostu to, że sekcja "Linki zewnętrzne" posiada jeszcze podsekcje. I stąd to złe podlinkowanie. Wprowadzam teraz współrzędne żeby było wiadomo gdzie. Co do mojego udziału na niemieckiej wiki ... to niestety zdecydowanie odmawiam ... oni są przecież wszechwiedzący i zawsze w racji i po stronie prawa (taka jest moja autopsja osobista). Co do kaszubskiej ... no tak ale ona (kaszubska wiki) alko się jeszcze tak na prawdę nie urodziła ... albo już dogorywa :( ... Na razie zostanę na pl. wiki. Pozdrawiam! Alfisti gd 15:12, 25 lut 2007 (CET)

Estowie czy Prusowie[edytuj kod]

Opis podróży, portu, obyczajów zamieszkujących w okolicy Estów (Prusów)

To jak w końcu? Estowie czy Prusowie? A może Jaćwingowie czy Liwowie? Odoaker (dyskusja) 22:50, 14 sty 2009 (CET)

Zajmowałem się tym w pracy magisterskiej. Jaćwingowie odpadają, nie mają dostępu do morza. Generalnie od połowy lat 90tych, już chyba nikt poważny nie lokalizuje podróży Wulfstana gdzie indziej niż na południe od Elbląga - a tam były ludy, które dziś nazywamy najbardziej zachodnimi Prusami. A to, że nasza dzisiejsza nazwa może się różnić od nazwy obowiązującej w ówczesnej nomenklaturze handlu bałtyckiego - to nie ma się czego dziwić. To norma. Nomen Omen: Wulfstan (dyskusja) 00:11, 15 sty 2009 (CET)
Oczywiście zakpiłem z tymi Jaćwingami czy Liwami. Ale w końcu nie odpowiedziałeś, dlaczego Estowie (Estończycy) mają być tożsami z Prusami. Estowie byli ludem ugrofińskim (przodkowie dzisiejszych Estończyków), Prusowie - ludem bałtyjskim. Pisanie w nawiasie Estowie (Prusowie) to udowadnianie, że są to nazwy synonimiczne, podczas gdy tak nie jest. Inaczej by było, gdyby było napisane "Estowie i Prusowie", ale nie mam wiadomości źródłowych, żeby Estowie zamieszkiwali w rejonach Truso, prędzej uwierzyłbym, że byli to np. Jaćwingowie. Usuwam więc ten feler, żeby nie wprowadzał w błąd. Odoaker (dyskusja) 10:47, 15 sty 2009 (CET)
Nie wiem, skąd pochodzi informacja że Estowie to przodkowie dzisiejszych Estończyków, ale nie będę się z tym kłócił. Wulfstan, a przed nim Tacyt, napisali wyraźnie o ludzie Estiów (u Tacyta mieszkali prawdopodobnie na Sambii, u Wulfstana Wisła spływa do Zalewu Estyjskiego). Myślę, że uniknęlibyśmy konfuzji z Estończykami, gdyby zamiast "Estowie" pisać "Aestiowie", tak jak ten lud został zapisany na wiki angielskiej i niemieckiej.--Pumeks (dyskusja) 15:34, 15 sty 2009 (CET)
I teraz jest to zrozumiałe. Lepiej uniknąć dwuznaczności i napisać jako dawną nazwę Prusów Estiowie/ Aestiowie, bo zapewniam, że nazwa Estowie/ Czudowie jest stosowana dla określenia przodków narodu estońskiego. Odoaker (dyskusja) 21:33, 15 sty 2009 (CET)Przeniesione z treści[edytuj kod]

Strony poświęcone odkryciu Truso: