Dyskusja:Tuchola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W opisanych zabytkach brakuje mi Kopca Wolności, który został usypany tzw. "Małpim Gaju", a wiem p tym wszystkim od mojego dziadka, który usypywał ten kopiec wraz innymi mieszkańcami Tucholi, aby upamiętnić zdobycie niepodległości przez Polskę po dwustu latach rozbiorów przez zaborców. W kopcu tym zasypana została urna z pamiątkami tych dni, jak wiem, pod kopcem została utworzona żwirownia i po kilku latach zniknął. Przez kilka lat w obecności tego kopca urządzano różne imprezy i zabawy ludowe dla mieszkańców Tucholi, między innymi zawody krosowe po piaskowych górach. Na początku były to nasze kochane wfm potem wsk cz jawy oraz nasze junaki jednym z lepszych zawodników był p. Kiliński; dużo odbywało się też imprez dla dzieci; co niedziela latem w muszli koncertowej grała orkiestra z Tucholi a w rytm melodii ludzie tańczyli sobie na deskach do późnych godzin. Eleganckie to były czasy - myślę że warto by było odbudować ten pomnik pierwszych dni niepdległości Polski. My jako mieszkający w Tucholi winni jesteśmy tego naszym przodkom, którzy tak upamiętnili tamte dni, dlaczego dopiero teraz piszę o tym czynie ponieważ przychodzą ciężkie czasy dla nas,- dla Polaków i może ten czyn pomoże ludziom spojrzeć inaczej na naszą rzeczywistość i te wszystkie kłótnie są bez sensu a przyszłe pokolenia będą nas pamiętały takimi, cośmy im dali w dzieciństwie i teraz należy sobie zadać pytanie, czy zależy nam nam na tym, co o nas będą myślały następne pokolenia. Pozdrowienia!

dawny mieszkaniec Tucholi

Wojna polsko-rosyjska[edytuj kod]

Witam. W Gazecie wyborczej 3.09.2009 na stronie 7 Paweł Wroński pisze : "Ważne też by w Tucholi, gdzie zmarło najwięcej jeńców wojny polsko-bolszewickiej powstało miejsce pamięci." Na rosyjskiej wersji strony jest odnośnik do strony o "obozie koncentracyjnym w Tucholi" . Czy można prosić o więcej informacji na powyższe tematy. Adam

Akt nadania praw miejskich Tucholi[edytuj kod]

Informacja. Tekst "Aktu nadania praw miejskich Tucholi" został usunięty z polskich Wikiźródeł, ponieważ:

  1. Nigdy nie zamieszczono na polskich Wikiźródłach polskiego tekstu tego aktu na wolnej licencji
  2. Polskie Wikiźródła nie zamieszczają tekstów w języku niemieckim.

Ankry (dyskusja) 14:28, 2 lis 2010 (CET)

Gdański/kaszubski Sambor[edytuj kod]

Do anonima, który notorycznie zmienia gdańskiego księcia Sambora, na kaszubskiego: Proponuję aby usunąć przymiotnik przed księciem, a dalszą dyskusję przenieść do artykułu o Samborze, bo z punktu widzenia miasta Tuchola, to czy Sambor był księciem kaszubskim, czy gdańskim jest mało istotne (Tuchola nie leży nawet na Kaszubach). Malcolmx (dyskusja) 14:22, 18 sty 2011 (CET)

Tuchola leży na Kaszubach, bo nazwa Pomorze to jest polska nazwa, a nazwa Kaszuby to jest nazwa własna, a Tuchola leży na Pomorzu a tym samym na Kaszubach- tucholak--79.184.170.66 (dyskusja) 20:39, 5 lut 2011 (CET)
Kaszuby to w języku polskim określona kraina geograficzno-historyczna. Tuchola nie leży w jej granicach. Skoro to jest polska Wikipedia, to obowiązuje polskie nazewnictwo geograficzne. Podaj źródło, które twierdzi, że Tuchola należy do Kaszub i jakie są tego niby podstawy? Malcolmx (dyskusja) 17:06, 6 lut 2011 (CET)
Tuchola leży na Kaszubach i nikt i nic tego nie zmieni!!!!--83.21.79.146 (dyskusja) 18:15, 25 kwi 2011 (CEST)

liczba ludności[edytuj kod]

Ktoś ma źródła dotyczące liczby ludności na 2011-12 rok? Drzewianin (dyskusja) 9:19, 10 kwi 2021 (CEST)