Dyskusja:Turcja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy gdzies na Wikipedii jest poruszana kwestia czlonkostwa Turcji w UE? Proponuje dodanie tego odnosnika [1] do linkow zewnetrznych.


a co to, Turcja nie ma godła? EmCe 17:07, 18 cze 2005 (CEST)

No ponoć nie ma. Zero 20:09, 18 cze 2005 (CEST)

godlo Turcji[edytuj kod]

Turcja ma godlo ale juz za bardzo nie uzywano poniewaz to uzywaja nacjonalisci a nawet fasisci Turcy.--Sapere auso 08:30, 21 lis 2005 (CET)

pomoc[edytuj kod]

Czy by ktos za mnie przelozyl te zdanie na polskim (chce to dodac do czesci historii Turcji): "W Turcji prawo wyborcze kobietom (one moga wybrac poslow i zostac wybranym jako posel do sejmu) przyznano w 5 grudnia 1934 roku. W roku 1935 4,6 procent poslow w sejmie byly kobiety."--Sapere auso 08:46, 21 lis 2005 (CET)

Dodałem to do ustroju politycznego. Zero 09:30, 21 lis 2005 (CET)

Serdecznie Ci dziekuje Zero.--Sapere auso 08:44, 25 lis 2005 (CET)

dlaczego nie ma informacji na temat religii??????

te informacje sa mi bardzo potrzebne

Dam informacje o religii i prosze, zeby jeden z Was z poprawnym polszczyzna dodal do strony Turcji. Oficjalnej religii nie mamy, ale wiekszosc Tukow sa Muzulmanami. Mowiono, ze 90 procent. Te informacje przychodzi z naszych identyty card. W tych kartach napisano tez nasze religie. To dziala tak, ze jesli czlowiek nie mowi do ktorej religii nalezy tam napisano "Muzulman" -bo wiekszosc Turkow sa Muzulmanami-. Jesli jakis Turek jest ateista czy deista to w identyty card napisano Muzulman. Wiec trudno powiedziec ilu procent Turkow sa Muzulmanami. Jako kraj swiecki, nie powinno byc te informacje w identyty card, i wkrotce tego nie bedziemy mieli.

Punkt Historia Turcji jest napisany koszmarnie. Widać, że za klawiaturę wziął się jakiś fanatyczny wielbiciel Armenii. Historia Turcji i Turków nie sprowadza się - jak zapewne chciałby autor - do rzezi Ormian. Podobnie pisanie w punkcie "Gospodarka" o rolnictwie jest co najmniej nieuprawnione. Rolnictwo wytwarza poniżej 10 % PKB Turcji. Nawet nie wspomniano o tym, że to jedna z 20 największych gospodarek świata. Zamiast tego nic nie wnoszące informacje o orzeszkach ziemnych. Litości!!!

W najbliższych dniach dokonam chyba pierwszych w swoim życiu zmian na wikipedii.

dane o wymianie ludności między Turcją a Grecją[edytuj kod]

Dane podane w haśle są bardzo nieścisłe. Liczba wymienianej ludności muzułmańskiej była ściśle rejestrowana przez Ligę Narodów (inaczej niż liczba ludności greckiej, która przeważnie uciekała z Turcji jeszcze znacznie przed wymianą ludności). Grecy podają, że było to 420 tys osób łącznie (czyli na przestrzeni wielu lat - oficjalna wymiana trwała do ok. 1930 roku). Tu jest źródło po polsku: [2] (strona ambasady Grecji). Ale generalnie z taką właśnie liczbą, a nawet niższą (360 tys) spotykałem się. Możliwe, że 420 tysięcy to już liczba wraz z uchodźcami wojennymi. --Dimitris (dyskusja) 17:53, 26 gru 2009 (CET)

Historia Turcji[edytuj kod]

Dziwi mnie to, że historię Turcji autor artykułu rozpoczyna od czasów I wojny światowej, jakby wcześniej tego państwa nie było. Jedynie mimochodem wspomina o Imperium Osmańskim.

To tak jakby ktoś napisał:

Rzeczpospolita Polska powstała po 1989 roku. Na gruzach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej

Gregok (dyskusja) 09:09, 9 lut 2010 (CET)

http://www.turcjapolonya.com/[edytuj kod]

Bu site Polonyalı ve Türkleri bir ortamda buluşturarak kültür kaynaşmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Nieprawidłowe wyświetlanie podziału administracyjnego[edytuj kod]

Nieprawidłowo wyświetla się strona artykułu na Fx 3.6.13 przy rozdz. 1024x768 co pokazuje screenshot: http://easycaptures.com/fs/uploaded/373/1481703753.jpg--82.160.246.71 (dyskusja) 18:50, 14 mar 2011 (CET)

Linki zewnętrzne[edytuj kod]

Proponuję dodać link do portalu Turcja w Sandałach, poświęconego tematyce podróżowania po Turcji, ze szczególnym uwzględnieniem wyjazdów organizowanych samodzielnie - http://turcjawsandalach.pl/ Jarek Miszczak (dyskusja) 17:44, 20 mar 2013 (CET)

Proponuję dodać link do polskiego portalu http://www.wirtualnaturcja.pl/ zamiast niedziałającego - http://maps.turkeyodyssey.com/

Nowa prośba[edytuj kod]

Proponuje dodanie do linków zewnętrznych wikiatlasu:

Wikiatlas Wikimedia Atlas: Turcja – wikiatlas z mapami w Wikimedia Commons

!KrzysiekBu! (dyskusja) 10:31, 3 gru 2014 (CET)

Błędy ortograficzne[edytuj kod]

Ja bardzo przepraszam, ale już nie mogę patrzeć, jak wy wszyscy "poprawnie" piszecie po polsku. Zacząłem was nawet poprawiać, ale gdy doszedłem do zbyt dziwnego słowa, zostawiłem to tak jak było. Oto cytaty: "z poprawnym polszczyzną", "fasiści", "te informacje przychodzi", "Muzułman". Nie mogę już na to patrzeć! Pozdrawiam. --OSmo4 (dyskusja) 20:59, 14 mar 2016 (CET)

Ustrój (nie)demokratyczny[edytuj kod]

Czy nie sądzicie, że ostatnie zapędy Erdogana pozwalają przeklasyfikować w tabeli ustrój na "autorytarny"?

Blad o kotach.[edytuj kod]

Opisany "kot bialy z roznokolorowymi oczami" to nie Van! Blad! Prawdopodobnie miano na mysli Turecka angora albo i Khao Manee z Tajlandii.

Turcja jest znana z dwóch naturalnych ras kotów:

Van (Turecki Van) to kot z póldluga lub dluga sierscia, prawie caly bialy ale z plamkami na glowie i takimze kolorowym ogonen (czarne albo czerwone). Czesto lubia plywac. Turecka Angora to dlugowlosy kot, eleganckiej postury. Najczesciej bialy (oboje oczy najczesciej tego samego koloru). Obecnie sa dozwolone Tureckie Angory takze i w innych kolorach./StefanZ213.64.147.208 (dyskusja) 22:50, 20 paź 2019 (CEST)/StefanZ