Dyskusja:Tytus Liwiusz Burattini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podano tu, że zmarł w Wilnie. W białoruskiej, włoskiej, holenderskiej i rumuńskiej w Wilnie. W rosyjskiej, angielskiej, niemieckiej i francuskiej w Krakowie. Wg artykułu "czerpał duże zyski, nie w pełni legalne. Bijąc pieniądz o niskiej zawartości kruszcu (tak zwane boratynki), w dodatku także ponad wyznaczone limity, stał się współodpowiedzialny za kryzys monetarny w Polsce."

Według jego powołanego w linkach życiorysu "W 1662 r. postawiono go przed komisją skarbową, która jednak uznała jego niewinność i zgodziła się na przedłużenie dzierżawy."

Wcześniej na Sejmie 11 czerwca 1661 r "Zobowiązano Boratiniego do złożenia przysięgi, że nie wybił więcej niż milion szelągów oraz do przedstawienia dokładnego rozlliczenia. 'I tak uspokoiła się ta burzliwa sprawa, która się motu magno animorum [wielkim poruszeniem umysłów] zaczęła i prowadziła non mediocri exacerbatione [do nieumiarkowanego rozdrażnienia].' - zanotował współczesny świadek." (Stefania Ochmann-Staniszewska "Sejmy lat 1661 - 1662" Wrocław 1977 s. 94 cytując "Compedium z Sejmu Anno 1661" s. 364).

Robione przez niego pieniądze niskiej jakości "pomogły wydobyć się skarbowi państwa z długów." W czasopiśmie historycznym "Barok. Historia-Literatura-Sztuka" Półrocznik XVII/1 (33) 2010 "Bartłomiej Stefańczyk (Warszawa) omówił działalność osławionego Tytusa Liwiusza Burattiniego, jako dzierżawcy mennic, zadając pytanie, czy był on ofiarą czy winowajcą kryzysu monetarnego z lat 1659-1668". Wg "Bibliografii Zawartości Czasopism" Biblioteki Narodowej z kwietnia 2012 chodzi o artykuł "Tytus Liwiusz Burattini jako dzierżawca mennic : ofiara czy winowajca kryzysu lat 1659-1668" Streszcz. ang. // Barok. Rocznik 17, nr 1 (2010), s. 67-96. Czy wiadomo coś więcej na ten temat? Pilot Pirx (dyskusja) 11:06, 1 wrz 2012 (CEST)

Polski wynalazca Burattini[edytuj kod]

Napiszę to w dyskusji bo ciągle komuś muszę to tłumaczyć. Burattini był polskim wynalazcą włoskiego pochodzenia. Dlaczego? Ponieważ z powodu własnych starań i zabiegów Buratini otrzymał polski indygenat czyli uznanie szlachectwa oraz polski herb "Boratini" co stanowiło odpowiednik dzisiejszej naturalizacji. Stał się dzięki temu pełnoprawnym obywatelem polskim jak Podolski stał się obywatelem niemieckim. Według ówczesnego prawa stał się na własną prośbę Polakiem co uznał sejm w głosowaniu. Źródłem jest Volumina Legum spis prawa, konstytucji i przywilejów Królestwa Polskiego - Volumina legum. T. 4 - str. 265 p. 117 „Indygenat Urodzonym BoratinimPernambuko (dyskusja) 22:40, 24 wrz 2017 (CEST)

Polskie nazwisko[edytuj kod]

Prawidłowa polska pisownia nazwiska po indygenacie jest Boratyni, a nie, jak się ostatnio rozpanoszyło, "Boratini". Tak pisał jedyny polski biograf Boratyniego i to powinna być obowiązująca wersja, oparta na dokumentach z epoki.