Dyskusja:Ulica Katowicka w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przeniesione konsultacje z Warsztatu PANDA[edytuj kod]

Jedna z najciekawszych architektonicznie ulic Saskiej Kępy. Do dziś nie miała swojego artykułu. Bardzo proszę o wszelkie uwagi i poprawki, zanim zgłoszę do PDA/PAnM. Pomocy potrzebuję zwłaszcza jeśli chodzi o koordynaty - nie wiem, jak zrobić, żeby wyszło tak ładniej jak przy ulicy Zwycięzców, gdzie po kliknięciu na link mapa widzimy wyraźnie cały przebieg ulicy. TR (dyskusja) 23:11, 29 sie 2012 (CEST)

 • Używanie wiele, kilka. - Czy na tej ulicy nie jesteś wstanie ich policzyć?
  • Zrobione. Słuszna uwaga, w kilku miejscach zredukowałem, uściśliłem. TR (dyskusja) 18:50, 4 wrz 2012 (CEST)
 • Przebieg i ruch uliczny - można by dodać w którą stronę jest jednokierunkowa.
 • Historia jest trochę uboga - ale jeśli nic się ciekawego nie wydarzyło to może być.
  • No, za wiele się chyba nie wydarzyło, a przynajmniej dostępne mi źródła o jakichś ważniejszych wydarzeniach milczą. Ale też nie spodziewałbym się nic spektakularnego, bo to nie jest jakiś strategiczne miejsce. TR (dyskusja) 18:50, 4 wrz 2012 (CEST)
 • Choć zmiany wprowadzone na ul. Katowickiej w końcu lat 40. XX wieku miały charakter radykalny, to do dziś pozostało z nich niewiele, szczególnie z wprowadzonych wówczas elementów dekoracyjnych. - Co w tym wypadku rozumiesz jako zmiany radykalne. I jak wówczas nazwał być budowę ul. Leningradzkiej w Gdańsku. Gdzie wyburzono ruiny kamienic i zbudowane szeroką dwujezdniową drogę z estakadą i torowiskiem tramwajowym po środku (torowisko przeniesione ulic: Długiej i Długiego Targu.Yusek (dyskusja) 13:01, 4 wrz 2012 (CEST)
  • Hm... no, może nie jest, to idealne określenie, ale nie jest chyba od rzeczy. W końcu była to interwencja w prywatną własność w celu - prawdopodobnie - dokonania zmian społecznych. O ile w przypadku gdańskim zabudowa została, jak rozumiem, częściowo zniszczona, o tyle w przypadku Katowickiej nie było szczególnych przesłanek do tego, by Biuro Odbudowy Stolicy miało wprowadzać tam swoje porządki. Chodziło zapewne o zmianę charakteru okolicy jako skupiska inteligencji, choćby poprzez wspomniane w artykule usunięcie ogrodzeń prywatnych ogródków. Nie chciałbym się tutaj wdawać w porównania, bo to jednak zupełnie inne przypadki. Sam nie wiem jak to najlepiej określić. W zasadzie jakbym nie napisał (np. duże, znaczące, zasadnicze), to z jednej strony będzie to oddawało stan rzeczy, a z drugiej ktoś może określić to jako POV. Chciałem po prostu zaznaczyć w artykule, że choć w tamtym okresie na ulicy pojawiło się wiele nowych elementów, to dziś koncentrujemy się głównie i tak na przedwojennej zabudowie, która jak stała, tak stoi. Proszę zatem o pomoc w znalezieniu dobrego sformułowania, bo niewykluczone, że brak mi dystansu do tematu ;) . TR (dyskusja) 18:50, 4 wrz 2012 (CEST)
   • Może były znaczne? Szukałem analogii w Warszawie. I mniej-więcej jakby po Powstaniu przez ubocze Starego Miasta poprowadzono ulicę taką jak Aleja Niepodległości. Yusek (dyskusja) 00:54, 5 wrz 2012 (CEST)