Dyskusja:Władysław Biały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Innowrocław[edytuj kod]

Według "Kroniki Jana z Czarnkowa " . którj autor był gorącym zwolnnikiem Księcia w 1373 r., Władysław Biały zajął Włocławek, Gniewkowo, Złotorię i Szarlej. Inowrocławia nie zdobył.

O zajęciu Inowrocławia - fakt kronika Janka nic nie mówi. Nie jest to jednak jedyne źródło do dziejów epoki. Zuber 08:35, 27 mar 2005 (CEST)

1380-te[edytuj kod]

Artykuł stwierdza: Osiedlenie się w Dijon nie zakończyło burzliwego żywota, gdyż śmierć Ludwika Węgierskiego w 1382 r. ponownie w księciu wzbudziła nadzieję na odzyskanie ojcowizny. Tym w każdym razie możemy tylko tłumaczyć fakt wystarania się z datą 15 września 1382 r. o dyspensę papieską na porzucenie stanu duchownego. Z nieznanych powodów nie słyszymy jednak już o próbie wykorzystania tego faktu.

Według Lelewela ([1]) Władysław próbował upominać się o swoje księstwo w 1380-tych, podróżówał nawet do Polski. PS. Jest to tekst PD więc możemy wkleić go tu łatwo. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 23:00, 29 sty 2008 (CET)

Władysław Biały kandydatem do korony polskiej[edytuj kod]

Nie mogę znaleźć żródeł, że Władysław chciał coś więcej niz odzyskać swoje księstwo. Kiedy był kandytatem do korony? --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 23:04, 29 sty 2008 (CET)